Lacný prevod peňazí do zahraničia? Na banku zabudnite, je najdrahšia.

Facebooktwitterlinkedinmail   15. Február 2017

Banky si za prevod peňazí do zahraničia účtujú majland, ale našťastie v dnešnom modernom online svete už existujú spoločnosti, ktoré vám pomôžu ušetriť desiatky až stovky eur. V článku sa dozviete ako urobiť lacný prevod peňazí do zahraničia.

Ak hľadáte lacný prevod peňazí do zahraničia, vyhnite sa banke.

Každý kto už niekedy skúšal urobiť prevod peňazí do zahraničia cez banku pozná ten pocit...ten ŠOK. Zadáte prevod cez internet banking, vypíšete sumu a kliknete na tlačítko Vypočítať sumu. A výsledok? Suma o desiatky až stovky eur nižšia ako keď si tú istú sumu dáte vypočítať cez Google, alebo cez kurzovú kalkulačku NBS. Ako je to možný taký veľký rozdiel?

Lacný prevod peňazí do zahraničia: Najdôležitejší je výmenný kurz!

Odpoveď je jednoduchá - banky používajú svoje vlastné podhodnotené výmenné kurzy a majú vlastnú štruktúru poplatkov. Kurz, ktorý vidíte na Googli, v tabuľke Národnej Banky Slovenska alebo na finančných portáloch ako www.xe.com je reálny kurz stred medzi dvomi menami. Reálny kurz vyplýva zo vzťahov na trhu zahraničných mien. Banky a zmenárne a aj väčšina zastaralých poskytovateľov zahraničných prevodov používajú svoje vlastné výmenné kurzy, o niekoľko percent podhodnotené oproti aktuálnemu reálnemu kurz stred. A práve tých niekoľko percent môže spôsobiť rozdiel vo výslednej sume o desiatky až stovky eur!


bulb   Neverte hlúpym sloganom bánk typu: "Lacný prevod peňazí do zahraničia bez poplatku!"

 

skrytý poplatok za prevod peňazí do zahraničia vzniká kvôli podhodnotenému kurzu
Ak banka tvrdí, že prevod peňazí do zahraničia bude bez poplatku, nezabúdajte na fakt, že dôležitejší ako poplatok je výmenný kurz! Banky zvyknú výmenný kurz bežne podhodnocovať o 2 - 4%.

Ak reálny kurz stred medzi GBP / EUR je 1,17 a banka ponúka kurz 1,14, znamená to že kurz je podhodnotený o 2,56%. Pri prevode 1000 GBP na EUR to znamená rozdiel vo výslednej sume až 30€! Reálny príklad je o odstavec nižšie.

Ako na lacný prevod peňazí do zahraničia?

Našťastie doba ide dopredu a ľudia už nie sú odkázaní iba na banky a zmenárne. Na trhu existuje už pomerne veľa lacnejších a lepších poskytovateľov zahraničných prevodov peňazí, napríklad Wise či CurrencyFair. Tieto firmy sa špecializujú výhradne na lacný prevod peňazí do zahraničia cez internet a nemajú žiadne kamenné pobočky. Majú oveľa menšie prevádzkové náklady a preto si môžu dovoliť poskytnúť klientom omnoho výhodnejšie podmienky ako banky alebo zmenárne. CurrencyFair si napríklad účtuje poplatok za prevod peňazí do zahraničia iba 3€ a ponúka kurz približne o 0,3 - 0,6 % nižší ako reálny kurz stred. Wise (predtým TransferWise) dokonca mení peniaze reálnym kurzom stred a účtuje si poplatok iba od 0,5% z prevádzanej sumy.


bulb   Porovnávajte, porovnávajte, porovnávajte

Reálny príklad: lacný prevod peňazí cez Wise (predtým TransferWise) vs. cez banky

porovnanie poplatok za lacný prevod peňazí do zahraničia z veľkej británie na slovensko v sume 1000 libier na eur

Reálny poplatok, ktorý klient zaplatí za prevod peňazí do zahraničia (z Veľkej Británie na Slovensko) pri sume 1000 GPB na EUR je od 29 do 41 GBP u najväčších britských bánk Barclays, NatWest a Lloyds Bank, okolo 18 libier u spoločnosti Western Union a až 54 libier u spoločnosti MoneyGram. Overiť tento výpočet a porovnať aj iné sumy si môžete na tejto stránke.
Modrou farbou je znázornený fixný poplatok za prevod peňazí a červenou farbou skrytý poplatok kvôli podhodnotenému výmennému kurzu.
A teraz si predstavte, že niekto potrebuje poslať túto sumu zo zahraničia svojej rodine na Slovensko každý mesiac. Alebo ľudí, ktorí platia zo zahraničia svoje hypotéky, splátky za autá, prípadne si plánujú kúpiť nehnuteľnosť v inej krajine.

Je prevod peňazí do zahraničia cez internet bezpečný?

každý poskytovateľ prevod peňazí do zahraničia musí dodržiavať bezpečnostné predpisyDobrou správou je, že online poskytovatelia zahraničných prevodov peňazí podliehajú rovnakým pravidlám ako všetky ostatné finančné inštitúcie a musia dodržiavať rovnaké pravidlá. Kontrolujú ich úrady pre dohľad nad finančnými inštitúciami, napríklad britský FCA (Financial Conduct Authority), americký FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network), kanadský FINTRAC (Financial Transactions and Reports Analysis Centre of Canada) a pod. Navyše, je aj v ich vlastnom záujme postarať sa o sto percentnú bezpečnosť peňazí svojich klientov. Takmer každý poskytovateľ zahraničných prevodov peňazí vyžaduje od klienta overenie dokladu totožnosti, používa štandardné HTTPS kryptovanie na svojich internetových stránkach a samozrejme dodržiava zákon o ochrane osobných údajov. Pre kompletné informácie o bezpečnosti odporúčame podrobne si prečítať Všeobecné obchodné podmienky a nápovedu u konkrétneho poskytovateľa zahraničných prevodov peňazí. 

Prevod peňazí do zahraničia - ako vybrať najlepšieho poskytovateľa?

Drvivá väčšina ľudí, ktorí sa zaujímajú o prevod peňazí do zahraničia jednoducho nechce zbytočne vyhadzovať peniaze za nezmyslené bankové poplatky. Ak chcete zistiť, ktorý z online poskytovateľov prevodov peňazí vám pomôže ušetriť najviac peňazí, jednoducho si otvorte ich internetové stránky a porovnajte si ich ponuky. Každá spoločnosť má vlastný systém výpočtu poplatkov, ponúka iný výmenný kurz pre jednotlivé zahraničné meny a preto sa nedá vo všeobecnosti povedať, ktorá je lepšia. Vždy to závisí od konkrétnej sumy a zvolených mien. Každopádne, každá z týchto spoločností by vám mala poskytnúť podstatne lacnejší prevod peňazí do zahraničia ako banka.


bulb   Neponáhľajte sa a urobte si malý prieskum.

Výber konkrétneho poskytovateľa

Toto je malý prehľad TOP 3 lepších a lacnejších poskytovateľov zahraničných prevodov peňazí ako banky.

Tip!
Jednoducho kliknite, zadajte požadovanú sumu
a zistite najvýhodnejšiu ponukusipka

transferwise wise ponúka veľmi lacný prevod peňazí do zahraničia

Wise (predtým TransferWise)  (Odporúčané kvôli nízkym poplatkom)
Wise mení peniaze reálnym kurzom stred a u väčšiny bežných mien má poplatok iba 0,5% z posielanej sumy. Vďaka tomu dokázal cenu zahraničného prevodu peňazí stlačiť na úplné minimum. V posledných rokoch líder na trhu, ktorý valcuje banky a zmenárne. Prevod peňazí do zahraničia cez Wise je navyše veľmi jednoduchý, rýchly a bezpečný...(zobraziť celý článok)

currencyfair si účtuje malý poplatok za prevod peňazí do zahraničia

CurrencyFair (Odporúčané na prevod väčšej sumy naraz + bonus 30€)
CurrencyFair tak isto ponúka vynikajúce kurzy a účtuje si zlomok toho čo banky. U vyšších súm (niekoľko tisíc eur) alebo u niektorých zahraničných mien môže byť prevod lacnejší ako cez Wise. CurrencyFair zároveň ponúka zaujímavé akcie pre nových klientov. Momentálne jednorázová odmena 30€ za prvý prevod vyšší ako 1000€ pri registrácií cez tlačidlo vpravo (naposledy kontrolované 10.05.2017)! ... (zobraziť celý článok)

transfergo prevod do jedneho pracovneho dna

TransferGo (Garancia prevodu do 1 pracovného dňa)
TransferGo je jeden z menších poskytovateľov zahraničných prevodov peňazí, avšak za najväčšími spoločnosťami nezaostáva. Ponúkaný výmenný kurz je tým vyšší, čím vyššiu sumu posielame. Za prevod sa platí fixný poplatok 0,99€ a TransferGo garantuje príjem peňazí na účte príjemcu do jedného pracovného dňa! ...(zobraziť celý článok)

Okrem vypísaných TOP 3 spoločností si môžete pozrieť aj niekoľko iných.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!
Facebooktwitterlinkedinmail