Ako na lacný prevod peňazí z USA na Slovensko? | Prevod USD / EUR. 

Facebooktwitterlinkedinmail

ako na lacný prevod peňazí z usa na slovensko porovnanie
Každoročne čoraz viac Čechov a Slovákov odchádza do USA, buď za stálou prácou, na letnú brigádu cez program Work and Travel alebo študovať cudzí jazyk. Ak aj vy patríte medzi nich, skôr či neskôr sa dostanete do bodu keby budete hľadať spôsob ako urobiť prevod peňazí z USA na Slovensko alebo prevod peňazí zo Slovenska do USA. Ak chcete vedieť ako ušetriť a zbytočne nevyhadzovať peniaze na nezmyselné poplatky, pozorne si prečítajte nasledujúci článok. Pozrieme sa na rôzne spôsoby zahraničného prevodu a vysvetlíme si kedy a akého poskytovateľa prevodu sa oplatí zvoliť.

 

Prevod peňazí z USA na Slovensko cez BANKU = najdrahšia možnosť

Ak potrebujeme urobiť prevod peňazí z USA na Slovensko alebo naopak, prvé čo nás napadne je ísť do našej banky. Je to však jedna z najdrahších a najmenej výhodných možností. Celková výhodnosť cezhraničného transferu závisí v prvom rade od výšky fixného poplatku a od výšky výmenného kurzu.

 Fixný poplatok za zahraničný prevod 

Každá banka si svoje poplatky stanovuje rozdielne. Väčšinou pri tom prihliada na spôsob odoslania peňazí (telefonicky, online alebo na pobočke). Presnú výšku poplatku si môžeme zistiť buď cez internet banking alebo v cenníku konkrétnej banky. V tomto porovnaní poplatkov vidíme, že za bežný prevod peňazí do zahraničia si typická americká banka nemá problém naúčtovať fixný poplatok od 20 do 60 dolárov! V prípade prevodu peňazí zo Slovenska do USA si slovenské banky účtujú zhruba od 10 do 35 € za jeden prevod.

⏵ Výmenný kurz a skrytý poplatok. Okrem poplatku si banku účtujú (väčšinou bez nášho vedomia) aj skrytý poplatok vo forme podhodnoteného kurzu. Matematika je v tomto prípade veľmi jednoduchá. Čím vyšší bude ponúkaný výmenný kurz (čím bližšie bude k aktuálnemu reálnemu kurz stred), tým lepšie pre nás. Reálny kurz stred v danej chvíli zistíme veľmi jednoducho, napr. na finančných portáloch www.xe.com, www.finance.yahoo.com. Ak ho následne porovnáme s ponúkaným kurzom od banky alebo iného poskytovateľa, veľmi jednoducho si vieme vypočítať aký vysoký skrytý poplatok budeme platiť. Bežnou praxou bánk je výmenný kurz podhodnotený o 2 až 4%. Výška skrytého poplatku je teda 2 až 4 % z celkovej preposielanej sumy.

Celková výška poplatkov = fixný poplatok + skrytý poplatok

prevod peňazí z usa na slovensko cez banku je najdrahšia možnosť

Príklad: Poplatky za prevod peňazí z USA na Slovensko cez bežnú banku
Dňa 05.04.2017 bol reálny výmenný kurz USD/EUR 0,9389. Výmenný kurz, ktorý ponúkala banka (Bank of America) bol 0,9071. Pri prevode 1000 USD na EUR by tento rozdiel znamenal skrytý poplatok vo výške 32,68 USD! Ak k tomu pripočítame fixný poplatok za zahraničný prevod 35 USD, dostávame výslednú sumu iba 875,35 EUR. Celková výška poplatkov je neskutočných 67,68 USD! 

Prevod peňazí z USA na Slovensko a naopak - LACNEJŠIE MOŽNOSTI

V dnešnom svete moderných technológií už na trhu existujú aj lepší a lacnejší poskytovatelia zahraničných prevodov peňazí. Momentálnou jednotkou na trhu je služba Wise (predtým TransferWise). Známe sú aj spoločnosti World First alebo CurrencyFair. Tieto firmy sa špecializujú výhradne na medzinárodné transfery peňazí a poväčšine fungujú hlavne ako online služby. Vďaka tomu dokázali ceny zahraničných prevodov stlačiť na minimum a pri bežnom prevode vám pomôžu ušetriť aj viac ako 5-násobok poplatkov oproti prevodu cez banky. Dobrou správou je, že vaše peniaze budú bezpečí. Všetky spomínané spoločnosti sú, rovnako ako banky, kontrolované úradmi pre dohľad nad finančnými inštitúciami a musia spĺňať prísne bezpečnostné kritéria. Prevod peňazí je navyše rýchly a rovnako jednoduchý ako napríklad tuzemský prevod peňazí cez internet banking alebo platba v internetovom obchode.

Koľko by stál rovnaký prevod 1000 USD na EUR napríklad cez službu Wise?

Keby sme na prevod peňazí z USA na Slovensko v sume 1000 USD využili v ten istý deň napríklad službu Wise, zaplatili by sme poplatok iba 9,9 USD (zdroj: poplatky Wise). Wise mení peniaze reálnym kurzom stred (žiadny skrytý poplatok) a za prevod amerického dolára si účtuje percentuálny poplatok 1% z prevádzanej sumy. Na slovenskom účte by sme obdržali výslednú sumu 929,6 EUR, teda až o necelých 55 EUR viac pri prevode cez banku!

transferwise a prevod dolar na euro

porovnanie poplatkov pri prevode penazi z usa

Prevod peňazí z USA na Slovensko - aké sú naše možnosti?

Poskytovatelia zahraničných prevodov peňazí, ktorí priamo podporujú platby v USD na svoj lokálny účet v USA sú napríklad Wise, WorldFirst alebo Western Union.

Poskytovateľ prevodu

Výmenný kurz

Poplatok

Rýchlosť prevodu

Hodnotenie a recenzie

Viac


Wise

✓  Odporúčané!

transferwise

Výborný
Reálny kurz stred

Nízky
Prevod do/z USD 1 %

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,5 / 10 ★★★★★
recenzie klientov

       ZOBRAZIŤ
             viac informácií


World First

world first

Dobrý
Individuálne posudzovaný pri každom prevode

Nízky

 

Dobrá
1 až 3 dni

4,8 / 5 ★★★★★ 
recenzie klientov


Western Union

western union

Nízky
Vysoký skrytý poplatok

Vysoký
Online prevod od 2,9€
Prevod hotovosti od 14,90€

Dobrá
1 až 4 dni

5 / 10 ★★★☆☆
recenzie zdroj 1,
zdroj 2, zdroj 3

       ZOBRAZIŤ
             viac informácií


Ktorého poskytovateľa si mám na prevod peňazí z USA na Slovensko vybrať?

Okrem výšky fixného poplatku a výšky výmenného kurzu by ste mali pri vyberaní konkrétneho poskytovateľa zahraničných prevodov vziať do úvahy aj iné faktory: spôsob odoslania a výberu peňazí (online, hotovosť), rýchlosť prevodu, zákaznícky servis a celkovú reputáciu danej spoločnosti. Odporúčame vám otvoriť si stránky jednotlivých služieb, porovnať si jednotlivé ponuky, prečítať si nápovedu a skúsenosti iných klientov. Krátke zhrnutie:

transferwise wise Wise (predtým TransferWise). Výhodou Wise je najvyšší možný výmenný kurz - reálny kurz stred a zároveň nízky poplatok (v prípade prevodu USD iba 1% - napr. 9,9 USD za prevod 1000 USD). Prevod je rýchly a jednoduchý. Viac o Wise vrátane návodu ako urobiť prevod sa dozviete v tomto článku.


worldfirstSpoločnosť WorldFirst vystupuje ako maklér na trhu zahraničných mien a ku každému klientovi pristupuje individuálne. Prevod peňazí preto nie je taký jednoduchý a priamočiary u Wise. Je potrebné najskôr sa registrovať, zadať prevod a čakať akú ponuku klient dostane. Viac v článku.


currencyfair

CurrencyFair. CurrencyFair ponúka pri prevode USD výborný výmenný kurz, nízky poplatok a zaujímave bonusy pre nových klientov. Momentálne jednorázová odmena 30€ za prvý transfer vyšší ako 1000€ - registrácia na tomto odkaze (naposledy kontrolované 03.05.2017). Update február 2017: CurrencyFair momentálne nemá lokálny účet v USA. Na prevody meny USD používa svoj devízový účet v Írsku (vedený v USD). Prevod na tento účet však môže byť spoplatnený extra poplatkom zo strany vašej banky. Viac o CurrencyFair sa dozviete v tomto článku.


western unionWestern Union je asi najznámejšia devízová spoločnosť na svete s dlhoročnou tradíciou. Je však pomerne drahá a preto ju odporúčame iba v prípade, že príjemca si potrebuje vybrať peniaze v hotovosti. Na bežný prevod z amerického účtu na slovenský sa viac oplatí Wise. Viac v článku.

Zhrnutie: prevod peňazí z USA na Slovensko a naopak

prevod peňazí z usa na slovensko zhrnutieNech už v USA študujete, dlhodobo žijete alebo ste si len prišli privyrobiť počas leta, poznať lacný spôsob prevodu peňazí sa oplatí v každom prípade. Ako sa hovorí: "každé ušetrené euro sa počíta". V článku sme si ukázali, že bežný prevod peňazí z USA na Slovensko cez moderné devízové spoločnosti sa dá urobiť aj viac ako 5-krát lacnejšie ako cez banku. Nevidíme preto žiadny dôvod zbytočne vyhadzovať peniaze za nezmyselné bankové poplatky. Na záver Vám poradíme neponáhľať sa a urobiť si malý prieskum. Popozerajte si stránky jednotlivých poskytovateľov zahraničných prevodov, prečítajte si nápovedu a skúsenosti ostatných klientov a vyberte si ponuku, ktorá Vám najviac vyhovuje. 

Páčil sa ti článok? Pomôž ušetriť známym a kamarátom a zdieľaj!

Facebooktwitterlinkedinmail