Čo je IBAN a ako sa robí prevod čísla účtu na IBAN?

Facebooktwitterlinkedinmail   www.prevod-penazi.sk | Čo je IBAN? | 28.02.2017 

Čo je IBAN?

IBAN je medzinárodné bankové číslo účtu (skratka z angl. International Bank Account Number). Je to medzinárodne štandardizovaná forma čísla bankového účtu, vďaka ktorej je možná jednoznačná identifikácia účtu, krajiny a bankovej inštitúcie príjemcu platby. Koncept IBAN bol vytvorený pre urýchlenie a zjednodušenie medzinárodných bezhotovostných platieb.

Čo je IBAN a ako sa orbí prevod čísla účtu na IBAN?

 
Koncept IBAN bol vytvorený Európskym výborom pre bankové štandardy v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu (ISO) a jeho podoba je definovaná v medzinárodnej norme ISO 13616. Pôvodný zámer bol vytvoriť a používať IBAN čísla účtov iba v rámci Európskej Únie, avšak v súčasnosti ho okrem EÚ využívajú aj napr. krajiny na Blízkom a Stredom východe alebo v Karibiku. V čase písania článku (02/2017) IBAN používalo viac ako 90 krajín sveta

Všeobecná štruktúra IBAN čísla účtu

Medzinárodné číslo účtu IBAN tvorí kombinácia písmen a číslic, ktorá môže mať maximálne 34 znakov. V písomnej forme sa kvôli zjednodušeniu IBAN rozdeľuje a zapisuje po skupinách 4 znakov. V elektronickej forme sa píše celý IBAN bez medzier.

Všeobecná štruktúra IBAN je nasledovná:
- 2 veľké písmená na začiatku – kód krajiny (napríklad SK – Slovensko, DE - Nemecko, AT – Rakúsko a pod.)
- 2 nasledujúce znaky – kontrolné číslice umožňujúce programovú kontrolu čísla účtu
- max. 30 znakov – kód banky, číslo účtu (v tvare predčíslie účtu a základné číslo účtu)

Štruktúra IBAN čísla účtu na Slovensku

IBAN číslo účtu na Slovensku má presne 24 alfa numerických znakov. Prvé dva znaky (SK) predstavujú kód krajiny Slovensko, ďalšie dva predstavujú kontrolné číslice, potom nasleduje štvormiestny kód banky (kód banky identifikuje konkrétneho poskytovateľa platobnej služby napr. kód ČSOB je 7500). IBAN ďalej tvorí predčíslie účtu (prefix) a základné číslo účtu (16 znakov).

Čo je IBAN - Slovenský IBAN a prevod čísla účtu na IBANIBAN na Slovensku:

2 znaky: kód krajiny (SK)
2 čísla: kontrolné číslice
4 čísla: kód banky
16 čísel: predčíslie účtu + číslo účtu
----------------------------------
Spolu: 24 znakov

Kalkulačka IBAN - ako sa robí prevod čísla účtu na IBAN?

Ak sa pýtate "Čo je IBAN a ako ho zistím?" nezabúdajte, že jedine váš poskytovateľ bankového účtu vám môže oznámiť číslo účtu vo formáte IBAN v správnom tvare. Väčšinou ho jednoducho nájdete po prihlásení sa do internet bankingu svojej banky, prípade na výpise z bankového účtu. Týmto spôsobom máte 100 %-nú istotu, že IBAN je správny. 

Čo je IBAN - pre zistenie IBAN nepoužívajte IBAN kalkulátor
Na internete nájdete niekoľko stránok na prepočet IBAN a rôznych "IBAN kalkulačiek", ktoré však nemusia byť správne! Nespoliehajte sa na ne a neriskujte chybne zadanú platbu. Dokonca aj IBAN kalkulačka na stránke Národnej Banky Slovenska (NBS) má len informatívny charakter. 

Medzinárodný formát čísla účtu IBAN ako súčasť SEPA platieb vstúpil do úplnej platnosti 1. februára 2016. Pri prevode peňazí do zahraničia môže byť od vás vyžadovaný aj BIC kód banky. Čo je BIC kód banky sa dozviete v tomto článku. 


Zaujímate sa o prevod peňazí do zahraničia? 

Pozrite si náš zoznam najlacnejších poskytovateľov zahraničných prevodov a prečítajte si ako neplatiť zbytočné bankové poplatky.


Lacný prevod peňazí do zahraničia? 

sipka

Zobraziť zoznam poskytovateľov zahraničných prevodov peňazí