Ako na lacný prevod peňazí z Nového Zélandu na Slovensko / do Česka?

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

lacný prevod peňazí z nového zélandu a na nový zéland
Nový Zéland sa sa medzi mladými Slovákmi a Čechmi stáva čoraz obľúbenejšou destináciou. Populárne work and travel programy, možnosti štúdia a úžasná príroda sem každoročne prilákajú tisíce ľudí. Mnoho z nich tesne pred návratom domov rieši tú istú otázku: Ako urobiť lacný prevod peňazí z Nového Zélandu na Slovensko alebo do Čiech? Ak aj vy patríte medzi nich, prečítajte si článok so zaujímavými tipmi ako ušetriť na poplatkoch. 

Prevod peňazí z Nového Zélandu cez BANKU = vysoké poplatky

Prevod peňazí z Nového Zélandu na Slovensko alebo do Česka cez banku je veľmi drahý. Banky si za medzinárodný prevod účtujú pomerne vysoký poplatok (25 - 50 NZD) a samozrejme vaše peniaze zmenia podhodnoteným výmenným kurzom. Niektoré banky na Slovensku alebo v Česku si ešte navyše účtujú poplatok za prichádzajúcu medzinárodnú platbu. Východiskom je využiť špecializované spoločnosti, ktoré sa zameriavajú výhradne na prevod peňazí do zahraničia a pomôžu vám pekne ušetriť. Lídrom na trhu je momentálne TransferWise.

Pozn.: Kedysi bola na prevod peňazí z Nového Zélandu pomerne využívaná aj spoločnosť CurrencyFair. V čase písania článku (apríl 2017) však CurrencyFair nemá lokálny bankový účet na Novom Zélande. Na prevody NZD využíva svoj devízový účet vo Veľkej Británií a za prevod peňazí na tento účet vám môže vaša banka na Novom Zélande účtovať extra poplatok. Na prevod peňazí z Nového Zélandu radšej využite TransferWise, ktorá lokálny účet na Novom Zélande má.

Prevod peňazí z Nového Zélandu cez TransferWise = lacnejší spôsob

TransferWise je spoločnosť, ktorá sa špecializuje výhradne na lacné prevody peňazí do zahraničia (odporúčame podrobný článok o TransferWise).

prevod peňazí z nového zélandu cez transferwise

TransferWise mení peniaze reálnym kurzom stred a za prevod peňazí z Nového Zélandu na Slovensko (do Česka) si účtuje percentuálny poplatok 0,7% z prevádzanej sumy (napríklad 7 NZD za prevod 1000 NZD).

Prevod funguje na veľmi jednoduchom princípe. Po registrácií a vyplnení potrebných údajov (údaje odosielateľa a príjemcu), odošlete platbu na lokálny novozélandský bankový účet TransferWise. TransferWise virtuálne vašu sumu konvertuje na EUR (alebo CZK) a odošle ju na účet príjemcu zo svojho lokálneho účtu v eurozóne (alebo v Česku). Takto elegantne sa vďaka dvom lokálnym transferom vyhnete medzinárodnému transferu vďaka čomu neplatíte zbytočné poplatky.
  

TransferWise kalkulátor
Vypočítajte si výslednú sumu na SK / CZ účte

🡻

Postup: prevod peňazí z Nového Zélandu cez TransferWise

Zobraziť TrasnferWise      🡄    Otvoríme si stránku TransferWise, klikneme na Sign Up a dokončíme registráciu.

Po vstupe do účtu TransferWise klikneme na tlačidlo Send money a vyplníme potrebné údaje (výška sumy, mena "z" a mena "do"). Automaticky sa nám zobrazí poplatok za prevod a výmenný kurz.

Krok 1: Registrácia a zadanie prevodu

Poplatok za prevod
Poplatok je 0,7% z preposielanej sumy. V našom prípade necelých 7 NZD pri prevode 1000 NZD.

Výmenný kurz
Zobrazený výmenný kurz TransferWise garantuje ak nami odoslané peniaze stihnú doraziť na lokálny novozélandský účet TransferWise do 48 hodín. Ak sa tak nestane, TransferWise použije reálny výmenný stred v momente keď našu platbu obdrží (kurz môže byť vyšší ale aj nižší). Ak by kurz od zadania prevodu po uskutočnenie prevodu nečakane poklesol, môžeme nastaviť tzv. Rate protection a ochrániť náš prevod. TransferWise negarantuje výšku kurzu napríklad ani pri prevode NZD na CZK. Viac o rate protection sa dočítate na tejto stránke.

Krok 2: Vyplnenie údajov odosielateľa

V ďalšom kroku vyplníme naše osobné údaje - údaje odosielateľa peňazí.
- meno
- priezvisko
- dátum narodenia
- telefónne číslo
- adresa (krajina, adresa, mesto, PSČ)

TransferWise v určitom momente vyzve každého klienta k overeniu identity alebo adresy. Ide o klasické bezpečnostné opatrenie. Stačí postupovať podľa pokynov a nahrať sken alebo fotografiu dokladu totožnosti (OP, vodičský preukaz). Ku overeniu adresy stačí odfotiť napr. výpis z účtu z banky, účet za elektriku alebo iný list s vašou adresou. 

Krok 3: Vyplnenie údajov príjemcu

Ďalej vyplníme osobné údaje príjemcu peňazí:
- e-mailovú adresu
- celé meno
- číslo bankového účtu v tvare IBAN (Čo je IBAN?)

Ak bankové údaje príjemcu nepoznáme, vyplníme iba jeho e-mailovú adresu. V takom prípade bude príjemcu kontaktovať TransferWise s tým, že mu posielame peniaze. Príjemca si následne sám vyplní bankové údaje, kam si praje platbu poslať.

Krok 4: Odoslanie platby na lokálny novozélandský účet TransferWise

Nasledujúcim krokom je odoslanie platby na lokálny novozélandský účet TransferWise.
Na výber máme 4 možnosti:
1. platba kreditnou kartou
2. platba debetnom kartou
3. platba cez internet banking našej banky
4. platba "Internet bank payment" pomocou rozhrania POLi

Platbu kreditnou alebo debetnou kartou veľmi neodporúčame nakoľko TransferWise si v prípade meny NZD účtuje navyše 2% poplatok z prevádzanej sumy.
Lepšími možnosťami je platba zdarma cez internet banking alebo pomocou rozhrania POLi. Pri platbe cez internet banking jednoducho prevediete peniaze na účet TransferWise pomocou vygenerovaných údajov (TransferWise novozélandské číslo účtu, výška sumy). Nezabudnite na referenciu (vaše identifikačné číslo), pomocou ktorej bude TransferWise vedieť rozpoznať vašu platbu vo svojom systéme. Pri platbe cez rozhranie POLi sú údaje vygenerované a zadané automaticky. Stačí sa prihlásiť a zaplatiť. 

Krok 5: Hotovo! 

Akonáhle TransferWise obdrží našu platbu na svojom novozélandskom účte, prebehne virtuálna konverzia meny reálnym kurzom stred. TransferWise následne odošle zmenenú sumu zo svojho lokálneho účtu v eurozóne na slovenský účet príjemcu (prípadne zo svojho českého účtu na český účet príjemcu). Samozrejmosťou sú notifikačné e-maily aby klient vždy vedel v akom štádiu sa transfer nachádza. 

Ako nastaviť Rate-limit pri prevode NZD do CZK

Ak posielate peniaze z Nového Zélandu do Česka, môžete si nastaviť tzv. rate-limit. Ak by reálny výmenný kurz rapídne poklesol od momentu kedy zadáte prevod do momentu dokým vaša platba dorazí na lokálny účet TransferWise, môžete transfer zrušiť. Na výber máte možnosti 0,5 až 3%. Ak reálny kurz poklesne o viac ako vami zadaná hodnota, TransferWise prevod pozastaví a peniaze vám pošle naspäť na novozélandský účet. Podrobné informácie v TransferWise nápovede alebo v článku Ako nastaviť rate limit (CZ)

Zhrnutie: prevod peňazí z Nového Zélandu

prevod peňazí z noveho zelandu na slovensko a do ceska zhrnutieTransferWise je momentálny líder na trhu v oblasti medzinárodných transferov peňazí. Ako sme si v článku ukázali, prevod peňazí z Nového Zélandu cez TransferWise je veľmi jednoduchý a rýchly a v porovnaní s bežnou novozélandskou bankou niekoľkonásobne lacnejší. Ak nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze za nezmyselné bankové poplatky, TransferWise bude správna voľba. Ak si chcete o službe TransferWise prečítať detailnejšie informácie, začnite súhrnným článkom na našom blogu s odkazmi na nápovedu, recenzie, skúsenosti, podrobný návod a rôzne iné články o TransferWise: prevod peňazí do zahraničia cez TransferWise. Pozrieť si môžete aj oficiálnu nápovedu TransferWise o NZD transferoch

Kam ďalej?    🢂     Prejsť na TransferWise

Páčil sa ti článok? Pomôž ušetriť známym a kamarátom a zdieľaj!

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail