Ako na lacný prevod peňazí z Nového Zélandu na Slovensko / do Česka?

Facebooktwitterlinkedinmail

lacný prevod peňazí z nového zélandu a na nový zéland
Nový Zéland sa sa medzi mladými Slovákmi a Čechmi stáva čoraz obľúbenejšou destináciou. Populárne work and travel programy, možnosti štúdia a úžasná príroda sem každoročne prilákajú tisíce ľudí. Mnoho z nich tesne pred návratom domov rieši tú istú otázku: Ako urobiť lacný prevod peňazí z Nového Zélandu na Slovensko alebo do Čiech? Ak aj vy patríte medzi nich, prečítajte si článok so zaujímavými tipmi ako ušetriť na poplatkoch. 

Prevod peňazí z Nového Zélandu cez BANKU = vysoké poplatky

Prevod peňazí z Nového Zélandu na Slovensko alebo do Česka cez banku je veľmi drahý. Banky si za medzinárodný prevod účtujú pomerne vysoký poplatok (25 - 50 NZD) a samozrejme vaše peniaze zmenia podhodnoteným výmenným kurzom. Niektoré banky na Slovensku alebo v Česku si ešte navyše účtujú poplatok za prichádzajúcu medzinárodnú platbu. Východiskom je využiť špecializované spoločnosti, ktoré sa zameriavajú výhradne na prevod peňazí do zahraničia a pomôžu vám pekne ušetriť. Lídrom na trhu je momentálne Wise (predtým TransferWise).

Pozn.: Kedysi bola na prevod peňazí z Nového Zélandu pomerne využívaná aj spoločnosť CurrencyFair. V čase písania článku (apríl 2017) však CurrencyFair nemá lokálny bankový účet na Novom Zélande. Na prevody NZD využíva svoj devízový účet vo Veľkej Británií a za prevod peňazí na tento účet vám môže vaša banka na Novom Zélande účtovať extra poplatok. Na prevod peňazí z Nového Zélandu radšej využite Wise, ktorá lokálny účet na Novom Zélande má.

Prevod peňazí z Nového Zélandu cez Wise = lacnejší spôsob

Wise (predtým TransferWise) je spoločnosť, ktorá sa špecializuje výhradne na lacné prevody peňazí do zahraničia (odporúčame podrobný článok o Wise).

Wise mení peniaze reálnym kurzom stred a za prevod peňazí z Nového Zélandu na Slovensko (do Česka) si účtuje percentuálny poplatok 0,7% z prevádzanej sumy (napríklad 7 NZD za prevod 1000 NZD).

Prevod funguje na veľmi jednoduchom princípe. Po registrácií a vyplnení potrebných údajov (údaje odosielateľa a príjemcu), odošlete platbu na lokálny novozélandský bankový účet Wise. Wise virtuálne vašu sumu konvertuje na EUR (alebo CZK) a odošle ju na účet príjemcu zo svojho lokálneho účtu v eurozóne (alebo v Česku). Takto elegantne sa vďaka dvom lokálnym transferom vyhnete medzinárodnému transferu vďaka čomu neplatíte zbytočné poplatky.

Wise kalkulátor
Vypočítajte si výslednú sumu na SK / CZ účte

🡻

Postup: prevod peňazí z Nového Zélandu cez Wise

Zobraziť Wise      🡄    Otvoríme si stránku Wise, klikneme na Sign Up a dokončíme registráciu.

Po vstupe do účtu Wise klikneme na tlačidlo Send money a vyplníme potrebné údaje (výška sumy, mena "z" a mena "do"). Automaticky sa nám zobrazí poplatok za prevod a výmenný kurz.

Krok 1: Registrácia a zadanie prevodu

Poplatok za prevod
Poplatok je približne 0,7% z preposielanej sumy. V našom prípade necelých 7 NZD pri prevode 1000 NZD.

Výmenný kurz
Zobrazený výmenný kurz Wise garantuje ak nami odoslané peniaze stihnú doraziť na lokálny novozélandský účet Wise do 24-72 hodín. Ak sa tak nestane, Wise použije reálny výmenný stred v momente keď našu platbu obdrží (kurz môže byť vyšší ale aj nižší). Ak by kurz od zadania prevodu po uskutočnenie prevodu nečakane poklesol o viac ako 5%, transfer sa neuskutoční a peniaze Vám budú refundované. Viac o ochráne prevodu pred nečakaným poklesom kurzu sa dočítate na tejto stránke.

Krok 2: Vyplnenie údajov odosielateľa

V ďalšom kroku vyplníme naše osobné údaje - údaje odosielateľa peňazí.
- meno
- priezvisko
- dátum narodenia
- telefónne číslo
- adresa (krajina, adresa, mesto, PSČ)

Wise v určitom momente vyzve každého klienta k overeniu identity alebo adresy. Ide o klasické bezpečnostné opatrenie. Stačí postupovať podľa pokynov a nahrať sken alebo fotografiu dokladu totožnosti (OP, vodičský preukaz). Ku overeniu adresy stačí odfotiť napr. výpis z účtu z banky, účet za elektriku alebo iný list s vašou adresou.

Krok 3: Vyplnenie údajov príjemcu

Ďalej vyplníme osobné údaje príjemcu peňazí:
- e-mailovú adresu
- celé meno
- číslo bankového účtu v tvare IBAN (Čo je IBAN?)

Ak bankové údaje príjemcu nepoznáme, vyplníme iba jeho e-mailovú adresu. V takom prípade bude príjemcu kontaktovať Wise s tým, že mu posielame peniaze. Príjemca si následne sám vyplní bankové údaje, kam si praje platbu poslať.

Krok 4: Odoslanie platby na lokálny novozélandský účet Wise

Nasledujúcim krokom je odoslanie platby na lokálny novozélandský účet Wise.
Na výber máme 4 možnosti:
1. platba kreditnou kartou
2. platba debetnom kartou
3. platba cez internet banking našej banky
4. platba "Internet bank payment" pomocou rozhrania POLi

Platbu kreditnou alebo debetnou kartou veľmi neodporúčame nakoľko Wise si v prípade meny NZD účtuje navyše 2% poplatok z prevádzanej sumy.
Lepšími možnosťami je platba zdarma cez internet banking alebo pomocou rozhrania POLi. Pri platbe cez internet banking jednoducho prevediete peniaze na účet Wise pomocou vygenerovaných údajov (Wise novozélandské číslo účtu, výška sumy). Nezabudnite na referenciu (vaše identifikačné číslo), pomocou ktorej bude Wise vedieť rozpoznať vašu platbu vo svojom systéme. Pri platbe cez rozhranie POLi sú údaje vygenerované a zadané automaticky. Stačí sa prihlásiť a zaplatiť.

Krok 5: Hotovo! 

Akonáhle Wise obdrží našu platbu na svojom novozélandskom účte, prebehne virtuálna konverzia meny reálnym kurzom stred. Wise následne odošle zmenenú sumu zo svojho lokálneho účtu v eurozóne na slovenský účet príjemcu (prípadne zo svojho českého účtu na český účet príjemcu). Samozrejmosťou sú notifikačné e-maily aby klient vždy vedel v akom štádiu sa transfer nachádza.

Zhrnutie: prevod peňazí z Nového Zélandu

prevod peňazí z noveho zelandu na slovensko a do ceska zhrnutieWise (predtým TransferWise) je momentálny líder na trhu v oblasti medzinárodných transferov peňazí. Ako sme si v článku ukázali, prevod peňazí z Nového Zélandu cez Wise je veľmi jednoduchý a rýchly a v porovnaní s bežnou novozélandskou bankou niekoľkonásobne lacnejší. Ak nechcete zbytočne vyhadzovať peniaze za nezmyselné bankové poplatky, Wise bude správna voľba. Ak si chcete o službe Wise prečítať detailnejšie informácie, začnite súhrnným článkom na našom blogu s odkazmi na nápovedu, recenzie, skúsenosti, podrobný návod a rôzne iné články o Wise: prevod peňazí do zahraničia cez Wise. Pozrieť si môžete aj oficiálnu nápovedu Wise o NZD transferoch.

Kam ďalej?    🢂     Prejsť na Wise

Páčil sa ti článok? Pomôž ušetriť známym a kamarátom a zdieľaj!

Facebooktwitterlinkedinmail