Ktorá online zmenáreň peňazí sa najviac oplatí? 

Facebooktwitterlinkedinmail

Aj vy patríte k ľuďom, ktorých už nebaví platiť vysoké poplatky za zmenu meny a prevod peňazí do zahraničia? Ak áno, prečítajte si nasledujúci článok. Vysvetlíme si pojem online zmenáreň peňazí a ukážeme si ako postupovať pri zmene meny a lacnom zahraničnom prevode peňazí cez moderné devízové spoločnosti.

online zmenáreň peňazí

Čo je online zmenáreň peňazí?

Pojmom "online zmenáreň peňazí" zvyčajne označujeme moderné devízové spoločnosti, ktorých predmetom činnosti je zmena meny a následný medzinárodný transfer peňazí. Prevod peňazí do zahraničia cez tieto spoločnosti je spravidla výhodnejší ako prevod cez banky, hlavne kvôli nižším poplatkom a výhodnejším výmenným kurzom (odporúčame článok: Prevod peňazí do zahraničia? Na banku zabudnite, je najdrahšia!).  Medzi najobľúbenejšie online zmenárne v súčasnosti patrí: Wise, CurrencyFair, TransferGo, Azimo a niekoľko ďalších.

Prečo využiť online zmenáreň?

Či už v zahraničí dlhodobo žijete a pracujete, alebo ste si išli iba privyrobiť počas leta, prípadne sa zdokonaliť v cudzom jazyku, potreba zmeny meny a zahraničného prevodu peňazí je nevyhnutná. Meniť peniaze do alebo z cudzej meny sa dá rôznymi spôsobmi, avšak nie všetky sú pre klienta výhodné. Klasický cezhraničný prevod peňazí cez banku je väčšinou zbytočne drahý - banky ponúkajú nízke výmenné kurzy a vysoké poplatky. Ak sa rozhodnete iba pre jednoduchý výber zahraničnej meny bez bankomat, výsledok býva rovnaký - opäť sa použije výmenný kurz banky a výber v zahraničí je zvyčajne spoplatnený extra poplatkom. Úplne najmenej výhodným riešením je zmena valút - hotovostných peňazí cez miestne kamenné zmenárne prípadne na pobočke banky. Nehovoriac o tom, že nosiť pri sebe väčší obnos hotovosti môže byť rizikové.
Zmena meny a cezhraničný prevod peňazí cez online zmenáreň je najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie. Jediné čo k tomu potrebujete, je mať bankový účet v krajine z ktorej odosielate peniaze a poznať číslu účtu v príjemcu v krajine do ktorej peniaze odosielate. Ako vypadá zmena meny a prevod peňazí cez online zmenáreň si vysvetlíme nižšie.

Ktorá online zmenáreň peňazí je najvýhodnejšia? 

Vo všeobecnosti sa nedá povedať, ktorá online zmenáreň je najvýhodnejšia, pretože každá má svoj vlastný systém výpočtu poplatkov a ponúka rozdielny výmenný kurz. Celková výhodnosť transferu preto závisí v prvom rade od výšky sumy a požadovaných mien - z ktorej a do ktorej peniaze meníme. Prevody peňazí v bežných svetových a hlavne európskych menách sú zvyčajne lacnejšie a rýchlejšie ako prevody exotických mien. Ak chcete zistiť ktorá online zmenáreň vám ponúkne najvýhodnejšie podmienky, jednoducho si otvorte ich internetové stránky, vyplňte požadované meny a výšku sumy a porovnajte si ich ponuky. Online zmenáreň s najvyššou výslednou sumou vo vami požadovanej mene bude najvýhodnejšia. 

Poskytovateľ prevodu

Výmenný kurz

Poplatok

Rýchlosť prevodu

Hodnotenie a recenzie

Viac


Wise

✓  Odporúčané!

transferwise wise

Výborný
Reálny kurz stred

Nízky
Percentuálny od 0,5%

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,5 / 10 ★★★★★
recenzie klientov

       ZOBRAZIŤ
             viac informácií


 CurrencyFair

✓  Odporúčané!

currencyfair

Výborný
V priemere 0,38% nižší oproti kurzu stred

Nízky
Fixný poplatok od 3EUR

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,0 / 10 ★★★★★ 
recenzie klientov


 TransferGo

✓  Odporúčané!

transfergo

Veľmi dobrý
Čím vyššia suma, tým vyšší

Nízky
0,99 €

Vynikajúca
1 pracovný deň

9,4 / 10 ★★★★★ 
recenzie klientov


World First

world first

Dobrý
Individuálne posudzovaný pri každom prevode

Nízky

 

Dobrá
1 až 3 dni

4,8 / 5 ★★★★★ 
recenzie klientov


Azimo

azimo

Dobrý

Dobrý
Bežný prevod 1 €
Expresný prevod 12 €

Dobrá
1 až 3 dni

9,0 / 10 ★★★★☆ 
recenzie klientov


Western Union

western union

Nízky
Vysoký skrytý poplatok

Vysoký
Online prevod od 2,9€
Prevod hotovosti od 14,90€

Dobrá
1 až 4 dni

5 / 10 ★★★☆☆
recenzie zdroj 1,
zdroj 2, zdroj 3

       ZOBRAZIŤ
             viac informácií


PayPal

prevod peňazí do čiech cez paypal

Nízky
Vysoký skrytý poplatok

Vysoký
Vysoký skrytý poplatok kvôli nevýhodnému kurzu

Dobrá

1,8 / 10 ★☆☆☆☆
recenzie klientov

       ZOBRAZIŤ


Bežná banka

prevod peňazí do čiech cez banku

Nízky
Vysoký skrytý poplatok

Vysoký
Zvyčajne vysoké poplatky

Individuálna

Individuálne
hodnotenie

Ako postupovať pri zmene meny cez online zmenáreň?

Prevod peňazí zo zahraničia alebo do zahraničia cez niektorú z vyššie uvedených online zmenární je relatívne jednoduchý a nezaberie vám viac ako 5 minút.

Príklad 1: Povedzme, že ste si vybrali online zmenáreň Wise a potrebujete z Anglicka odoslať 500 libier na Slovensko a zmeniť ich na eurá. Princíp je nasledovný: registrujete sa na stránke Wise, vyplníte potrebné údaje (kto je odosielateľ peňazí, kto je prijímateľ peňazí a jeho číslo slovenského účtu). Následne odošlete 500 libier na lokálny anglicky bankový účet spoločnosti Wise, ktorá ich virtuálne zmení na eurá a výslednú sumu vám zo svojho lokálneho bankového účtu v eurozóne odošle na váš slovenský účet. Podrobný obrázkový slovenský návod tu: Wise návod (SK).

Príklad 2: Povedzme, že ste si vybrali online zmenáreň CurrencyFair a chcete zo Slovenska odoslať 1000 eur svojmu bratovi do Čiech. Opäť, prvým krokom je registrácia na stránke CurrencyFair a zadanie prevodu. Po vyplnení potrebných údajov odosielateľa a prijímateľa jednoducho odošlete 1000 eur na európsky účet spoločnosti CurrencyFair. Tá ich virtuálne zmení na českú korunu a výslednú sumu odošle zo svojho českého bankového účtu lokálnym prevodom na český bankový účet vášho brata. Podrobný obrázkový slovenský návod tu: Prevod peňazí cez CurrencyFair.

V obidvoch prípadoch použijú online zmenárne výhodnejšie výmenné kurzy ako tie, ktoré ponúkajú banky prípadne kamenné zmenárne. Zároveň si účtujú nižšie fixné poplatky za zmenu meny.

Online zmenáreň peňazí - 3 tipy na záver

1. Pozor na internetových podvodníkov

online zmenáreň pozor na podvodníkovOblasť financií sa v online svete spája s vyššou mierou rizika. Neskúsení používatelia sa môžu ľahko stať terčom útoku internetových podvodníkov. Na zmenu meny a cezhraničný prevod peňazí preto dôrazne doporučujeme využiť IBA OVERENÉ služby. Rôzne malé a neznáme online zmenárne a podozrivo vyzerajúce ponuky radšej neskúšajte. Pred prevodom si vždy si skontrolujte či má vami vybraná online zmenáreň licenciu a oprávnenie poskytovať prevody peňazí do zahraničia. Príklad bezpečných služieb: Wise alebo CurrencyFair sú plne licencované spoločnosti regulované britským FCA (Financial Conduct Authority - Úrad pre dohľad nad finančnými inštitúciami). Z toho vyplýva, že musia dodržiavať celý súbor rovnakých bezpečnostných pravidiel ako banky a iné finančné inštitúcie. V prvom rade musia dbať na bezpečnosť financií svojich klientov a v druhom rade sú povinné robiť opatrenia na zamedzenie nekalých finančných praktík (pranie špinavých peňazí a pod.) Po prekročení určitej sumy sú napríklad povinné overiť vašu totožnosť (nahraním a kontrolou skenu dokladu totožnosti), na svojich stránkach používajú štandardné HTTPS/SSL kryptovanie alebo dodržiavajú zákon o ochrane osobných údajov.

2. Neponáhľajte sa a urobte si malý prieskum 

V nadväznosti na prvý bod preto doporučujeme urobiť si malý prieskum. Základné informácie o najznámejších online zmenárňach nájdete buď na tomto blogu alebo v nápovedách na internetových stránkach jednotlivých zmenární (hľadajte sekcie "Help", "Support" alebo "FAQ" ). V neposlednom rade odporúčame prečítať si aj skúsenosti a recenzie ostatných klientov. Každá väčšia online zmenáreň má väčšinou svoj profil na niektorom z recenziových portáloch, kde tisíce klientov hodnotia svoj prevod peňazí a píšu svoje skúsenosti. Príklad: recenzie na Wise, CurrencyFair alebo TransferGo.

3. Nebojte sa!

Žijeme v 21.storočí a online technológie idú dopredu raketovou rýchlosťou. Ak stavíte na overenú online zmenáreň peňazí, nie je sa čoho obávať. Zistíte, že na zahraničných prevodoch sa dajú jednoducho ušetriť desiatky až stovky eur. O to viac ak žijete a pracujete v zahraničí dlhodobo a potrebujete peniaze prevádzať častejšie. Načo zbytočne vyhadzovať peniaze na nezmyselné bankové poplatky keď nemusíte?

Páčil sa ti článok? Pomôž ušetriť známym a kamarátom a zdieľaj!

Facebooktwitterlinkedinmail