Ako na lacný prevod peňazí do Čiech? | Prevod CZK na EUR a prevod EUR na CZK. 

prevod peňazí do čiech a prevod eur na czkwww.prevod-penazi.sk: Ako na lacný prevod peňazí do Čiech?
- prevod CZK na EUR
- prevod EUR na CZK

Aktualiziované: 25.04.2017
Facebooktwitterlinkedinmail

Slovensko a Česko - naša vzájomná previazanosť je zakorenená v spoločnej histórií jedného národa. Hoci sú už niekoľko rokov obidve krajiny samostatné, máme toho veľa spoločného. Obyvatelia oboch krajín chodia za hranice tej druhej kvôli práci, dovolenkám, za štúdiom alebo navštíviť známych či rodinu. K tomu neodmysliteľne patrí aj potreba zahraničného prevodu peňazí - buď prevod CZK na EUR alebo prevod EUR na CZK. Človek by si pomyslel, že urobiť prevod peňazí do Čiech prípadne na Slovensko, už bude v dnešnej dobe maličkosť bez zbytočných poplatkov a starostí. Realita je však iná. Slovenské a české banky si za prevod peňazí do Čiech účtujú nezmyselné poplatky a spoločnosti ako PayPal či Skrill vám zase ponúknu nevýhodný výmenný kurz. V článku sa pozrieme na to ako urobiť lacný prevod peňazí do Čiech tak aby to nebolelo vašu peňaženku.

Prevod peňazí do Čiech - rozhoduje výmenný kurz a poplatok 

O tom či je prevod peňazí do Čiech výhodný alebo nie, rozhoduje predovšetkým výmenný kurz a poplatok. Čím vyšší výmenný kurz a nižší poplatok získame, tým viac peňazí môžeme ušetriť

⏵ Výmenný kurz a skrytý poplatok. Matematika je v tomto prípade veľmi jednoduchá. Čím vyšší bude ponúkaný výmenný kurz (čím bližšie bude k aktuálnemu reálnemu kurz stred), tým lepšie pre nás. Reálny kurz stred v danom momente zistíme veľmi jednoducho, napr. na finančných portáloch www.xe.com, www.finance.yahoo.com. Následným porovnaním s ponúkaným kurzom od banky alebo iného poskytovateľa si vieme vypočítať aký vysoký skrytý poplatok budeme platiť.

⏵ Poplatok. Okrem skrytého poplatku v podobe nevýhodného výmenného kurzu platíme aj oficiálny poplatok za zahraničný prevod. U každého poskytovateľa je iný. Opäť, čím je poplatok nižší, tým lepšie pre nás. 

Reálny príklad (25.04.2017): Prevod 1000 eur zo slovenskej Prima banky do českej ČSOB banky

Pozrime sa na to, ako by vyzerala konverzia a prevod 1000 eur na Kč, napríklad zo slovenskej Prima banky do českej ČSOB banky dňa 25.04.2017. Odoslať platbu do Čiech je možné dvomi spôsobmi:
1.) Klasická zahraničná platba - konverzia meny prebehne na Slovensku v Prima banke odosielateľa a platba na účet príjemcu dorazí už zmenená v Kč.
2.) SEPA platba - Prima banka odosielateľa odošle platbu do českej ČSOB banky v eurách a tá ju následne konvertuje na Kč.

Reálny kurz stred dňa 25.04.2017 v čase písania článku bol 26,830 Kč za 1 €. To znamená, že na devízovom trhu malo 1000 eur hodnotu presne 26 830 Kč. Do grafu sme ďalej červenou farbou vyznačili celkové bankové poplatky (poplatky na strane odosielateľa a na strane príjemcu peňazí spolu). Banky na oboch stranách si účtujú fixné poplatky za prevod peňazí do zahraničia a používajú podhodnotené výmenné kurzy (skrytý poplatok). Výsledná suma v Kč na účte príjemcu je vyznačená zelenou farbou.

poplatky za prevod penazi do ciech cez banku

1.) Prvá možnosť podrobne – zahraničná platba 
Pri klasickom zahraničnom prevode zo Slovenska do Čiech prebehne konverzia meny priamo v banke na Slovensku (výmenný kurz teda stanovuje slovenská Prima banka). Do českej ČSOB banky dorazí platba už zmenená v českých korunách. Banky by si účtovali nasledujúce poplatky:

•  434,51 Kč skrytý poplatok Prima banky kvôli podhodnotenému výmennému kurzu (kurz Prima banky – devíza predaj 26,3911 Kč / 1€ - zdroj: kurzový lístok Prima banky 25.04.2017).
•  10€ (cca. 263,9 Kč) poplatok Prima banky za cezhraničnú platbu do 2000€ zadanú elektronicky (zdroj: sadzobník poplatkov Prima banky pre fyzické osoby).
•  261,27 Kč poplatok ČSOB za prichádzajúcu platbu zo zahraničia (1% z prevádzanej sumy, zdroj: sazebník ČSOB pro fyzické osoby – občany)

Poplatky spolu približne 959,7 Kč. Na českom účte by sme obdržali výslednú sumu 25 870,31 Kč.


2.) Druhá možnosť podrobne – SEPA platba do zahraničia (Čo je SEPA platba?)
Pri SEPA platbe odošle slovenská Prima banka príjemcovi požadovanú sumu v eurách. Konverzia meny z eura na českú korunu prebehne v českej ČSOB banke (výmenný kurz teda stanoví ČSOB). Poplatky by boli nasledovné:

•  0,2€ (cca 5,3 Kč) poplatok Prima banky za bezhotovostnú platobnú úhradu v rámci SEPA (zdroj: sadzobník poplatkov Prima banky pre fyzické osoby).
•  150 Kč poplatok ČSOB za prichádzajúcu SEPA platbu do 50 000 eur (zdroj: Sazebník ČSOB pro fyzické osoby – občany)
 650,87 Kč skrytý poplatok ČSOB banky kvôli podhodnotenému výmennému kurzu (ČSOB devíza nákup 26,179 Kč / 1€, zdroj: kurzový lístok ČSOB z dňa 25.04.2017)

Poplatky spolu = 806,1 Kč. Na českom účte by príjemca obdržal výslednú sumu 26 023,76 Kč.


Rovnaký prevod 1000 eur zo Slovenska do Čiech cez Wise (25.04.2017)

Wise (predtým TransferWise) je nebankový poskytovateľ prevodov peňazí do zahraničia - momentálne jedna z TOP služieb na prevod peňazí do zahraničia. Wise mení peniaze reálnym kurzom stred. Podobne výhodná je napríklad aj služba CurrencyFair.

prevod penazi do ciech cez transferwise

Spoločnosť Wise mení peniaze reálnym kurzom stred (keby naša platba v čase písania článku dorazila na účet Wise, použil by sa kurz 26,8300 Kč / 1 €). Pri prevode cez Wise by sme platili nasledovné poplatky:

 0,2€ (cca. 5,37 Kč) poplatok Prima banky za odoslanie platby na európsky účet Wise (poplatok za bezhotovostnú platobnú úhradu v rámci SEPA, zdroj: sadzobník poplatkov Prima banky pre fyzické osoby)
 6,95€ (cca. 186,47 Kč) poplatok Wise. Wise si v prípade prevodu CZK účtuje percentuálny poplatok 0,7% z prevedenej čiastky (zdroj: Wise CZK transfers

Celkové poplatky približne 6,97 € (cca. 191,84 Kč). Výsledná suma na českom účte 26 638,16 Kč.

Žiadne iné poplatky by sme neplatili, nakoľko namiesto zahraničnej platby sme vďaka Wise urobili dve lokálne platby - platba v eurách zo slovenskej Prima banky na európsky účet Wise a lokálna platba z českého účtu Wise na český účet príjemcu v Kč. Vďaka Wise by sme pri prevode 1000 eur na Kč dňa 25.04.2017 oproti prevodu cez banky ušetrili až 767,85 Kč v prípade zahraničnej platby a až 614,4 Kč v prípade SEPA platby.

Zobraziť Wise 

Samozrejme, výmenné kurzy a poplatky sú v každej banke iné. Niektoré banky môžu mať fixný poplatok nižší (napr. prevod zo slovenskej ČSOB do českej ČSOB alebo prevody medzi partnerskými bankami a pod.). Pozor si však dajte aj na výšku prevádzanej sumy. U spomínanej Prima banky sa do sumy 2000€ platí fixný poplatok 10€, a od sumy 2000€ a viac poplatok 20€. V prípade zadania príkazu na pobočke dokonca 20€ (do 2000€) a 35€ (nad 2000€) zdroj: sadzobník poplatkov Prima banky. Odporúčame vyhľadať si sadzobník poplatkov vašej banky a urobiť si prehľad. Pozorne sledujte aj aktuálny kurzový lístok.

Prevod peňazí do Čiech - aké sú naše možnosti?

V tabuľke nájdete krátky prehľad vybraných spôsobov ako urobiť prevod peňazí do Čiech. Podrobné informácie o jednotlivých spôsoboch nájdete v článku: Prevod peňazí do zahraničia - porovnanie poskytovateľov.

Poskytovateľ prevodu

Výmenný kurz

Poplatok

Rýchlosť prevodu

Hodnotenie a recenzie

Viac


Wise

✓  Odporúčané!

transferwise

Výborný
Reálny kurz stred

Nízky
Prevod do/z CZK 0,7%

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,5 / 10 ★★★★★
recenzie klientov

       ZOBRAZIŤ
             viac informácií


 CurrencyFair

✓  Odporúčané!

currencyfair

Výborný
V priemere 0,38% nižší oproti kurzu stred

Nízky
Fixný poplatok od 3EUR

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,0 / 10 ★★★★★ 
recenzie klientov


 TransferGo

✓  Odporúčané!

transfergo

Veľmi dobrý
Čím vyššia suma, tým vyšší

Nízky
0,99 €

Vynikajúca
1 pracovný deň

9,4 / 10 ★★★★★ 
recenzie klientov


Azimo

azimo

Dobrý

Dobrý
Bežný prevod 1 €
Expresný prevod 12 €

Dobrá
1 až 3 dni

9,0 / 10 ★★★★☆ 
recenzie klientov


Western Union

western union

Nízky
Vysoký skrytý poplatok

Vysoký
Online prevod od 2,9€
Prevod hotovosti od 14,90€

Dobrá
1 až 4 dni

5 / 10 ★★★☆☆
recenzie zdroj 1,
zdroj 2, zdroj 3

       ZOBRAZIŤ
             viac informácií

Je prevod peňazí do Čiech bezpečný ak nevyužijem banku?

je prevod peňazí do čiech bezpečný?Prevod peňazí do Čiech cez spoločnosti ako je Wise či CurrencyFair je bezpečný. Každá z nich totiž podlieha prísnym pravidlám regulácie úradov pre dohľad nad finančnými inštitúciami a zároveň je povinná dodržiavať rovnaké bezpečnostné pravidlá ako banky. Počas registrácie a prevodu peňazí od vás môžu vyžadovať overenie telefónneho čísla, dokladu totožnosti či adresy bydliska. Oskenovaný alebo odfotený doklad totožnosti (zvyčajne pas alebo občiansky preukaz) je potrebné nahrať cez webstránku daného poskytovateľa, a počkať si jeden až dva dni, kým vám ho pracovníci overia. Štandardné kryptovanie HTTPS na webstránkach poskytovateľov či dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov sú už v dnešnej dobe samozrejmosťou. Pre kompletné informácie o bezpečnosti si prečítajte podrobnú nápovedu (Help sekciu) na stránke vybraného poskytovateľa zahraničného prevodu.

Záver: Prevod peňazí do Čiech

zaver prevod penazi do ciech Ak si vaša banka účtuje vysoké poplatky za prevod peňazí do Čiech alebo vám ponúka nízky výmenný kurz, teraz už viete, že existujú aj lacnejšie spôsoby.
Ak vás moderné devízové spoločnosti Wise a CurrencyFair zaujali, môžete si o nich prečítať viac informácií v týchto dvoch článkoch: Wise - prehľad a CurrencyFair - prehľad. Nájdete v nich podrobnejšie informácie, rady, poplatky a odkazy na obrázkový návod, recenzie používateľov atď.
Čo dodať na záver? Nevyhadzujte zbytočne peniaze na bankové poplatky keď nemusíte. Každé ušetrené euro sa počíta. O to viac to platí v prípade ak do Čiech potrebujete poslať vyššiu sumu naraz alebo posielať peniaze pravidelne každý mesiac.

Kam teraz?  >> Prejsť na Wise  >> Prejsť na CurrencyFair >> Prejsť na úvodnú stránku

Páčil sa ti článok? Pomôž ušetriť známym a kamarátom a zdieľaj!

Facebooktwitterlinkedinmail