Prevod peňazí do zahraničia cez Wise (predtým TransferWise) - kompletné informácie

Facebooktwitterlinkedinmail

Ako na lacný prevod peňazí do zahraničia cez Wise?

Wise (predtým TransferWise) je jeden z najlepších Start-Up projektov v súčasnom finančnom odvetví a v posledných rokoch sa stáva lídrom v oblasti medzinárodných transferov peňazí. Hodnota firmy už po štyroch rokoch od založenia (v roku 2011) prekročila hranicu miliardy dolárov. Wise má momentálne vyše milión klientov, ktorí spolu vykonajú transakcie v celkovom objeme viac ako miliardu dolárov každý mesiac. Spoločnosť má vyše 600 zamestnancov v šiestich krajinách sveta. Wise je mimoriadne úspešná firma hlavne kvôli svojmu obchodnému modelu. Peniaze klientov mení reálnym stredovým kurzom a oproti konkurencii si za prevod peňazí do zahraničia účtuje malé poplatky. Jednoduchosť, rýchlosť, bezpečnosť celej transakcie a vynikajúci klientský servis je samozrejmosťou. 


Wise - prehľad základných informácií

Rok založenia: 2011

Počet zamestnancov: viac ako 600

Kurz: Vynikajúci - reálny stredový výmenný kurz

Poplatky: Nízke - väčšina európskych mien 0,5%, ostatné meny od 0,7%

Podporované meny: 40

Dostupné v krajinách: viac ako 50

Bezpečnosť: Vynikajúca - regulované britským FCA

Hodnotenie: 9,5 / 10 ★★★★★, založené na viac ako 35000 recenziách 

Webstránka: www.wise.com

Wise ocenenia

2015: WEF Tech Pioneer
O
cenenie "Tech Pioneer" od Svetového Ekonomického Fóra 

2015: EY Entrepreneur Of The Year in UK
Ocenenie firma roka 2015 vrámci Spojeného Kráľovstva

2014: FT’s Boldness in Business Award
Ocenenie "Boldness in Business" od Financial Times

2013: Best European Startup
Najlepší Európsky Startup na Europas European Tech Startup Awards

awards


Tip!

Vyskúšajte si náš Wise kalkulátor!

Akonáhle zadáte požadovanú sumu a vyberiete požadované meny, budete vidieť aktuálny výmenný kurz  (Exchange rate) a poplatok za prevod (Fee).

 

 

   

sipka

Založenie a vznik Wise

Zakladatelia spoločnosti TransferWise - lacný prevod peňazí do zahraničiaSpoločnosť Wise založili v roku 2011 pod menom TransferWise dvaja estónski inovátori Taavet Hinrikus (prvý zamestnanec spoločnosti Skype) a Kristo Käärmann. Obaja pracovali vo Veľkej Británii a na vlastnej koži pocítili aké vysoké poplatky si banky účtujú za prevod peňazí do zahraničia. Svoje peniaze potrebovali zmieňať z Eura na Libru a naopak, no nechceli zbytočne platiť bankám poplatky. Lepším a výhodnejším riešením bolo peniaze si vzájomne vymieňať na základe reálneho stredového kurzu (peer-to-peer systém popísaný nižšie). Z tejto myšlienky vypracovali obchodný model, ktorý bol prvým stavebným kameňom spoločnosti. Prvú investíciu (necelých 70 000 dolárov) získali cez Seedcamp a to im pomohlo s rozbehnutím firmy. O pár mesiacov si Wise všimli veľkí investori, Peter Thiel (spoluzakladateľ PayPal-u) a Richard Branson (zakladateľ Virgin). Myšlienka lacných peer-to-peer zahraničných transferov ich natoľko oslovila, že sa rozhodli investovať do spoločnosti spolu vyše 25 miliónov dolárov. To bol neskutočný odrazový mostík pre Wise, ktorá sa rozšírila do celej Európy. Postupne prichádzali ďalšie masívne investície (od Andersona Horowitza napr. až 58 miliónov dolárov). Wise sa po 5 rokoch stal globálnou službou s vyše miliónom klientov a dnes podporuje už vyše 40 svetových mien a ďalšie postupne pribúdajú. Celkový objem investícií do dnešného dňa je vyše 116 miliónov dolárov a hodnota spoločnosti sa odhaduje na viac ako 1,1 miliardy dolárov (údaj z 1/2017).

Peer - to - peer model spoločnosti 

Peer - to - peer model spoločnosti Wise znamená, že peniaze si pri zahraničnom prevode klienti menia "medzi sebou". Systém automaticky hľadá a spáruje transakcie v oboch smeroch - na jednej strane napríklad osobu, ktorá mení Euro na Libru a na druhej strane osobu (osoby), ktorá mení Libry na Eurá spolu v rovnakej hodnote. Systém tieto transakcie spáruje a ich peniaze vzájomne vymení pomocou stredového kurzu.prevod peňazí do zahraničia - peer to peer model konverzie meny

Vďaka tomuto systému je Wise schopný cenu zahraničného prevodu okresať na minimum. Typický poplatok u väčšiny mien je iba 0,5% z prevádzanej sumy. Celý proces sa odohráva "pod povrchom" a je kompletne zautomatizovaný a rýchly. Nezáleží na tom či Wise peniaze zmení medzi klientmi alebo v prípade výkyvov použije svoju zahraničnú menu. Stredový kurz je vždy garantovaný a preto majú klienti vždy istotu, že neplatia žiadne skryté poplatky ako je tomu v prípade bánk alebo zmenární. V konečnom dôsledku, pre klienta je prevod peňazí do zahraničia veľmi jednoduchý a vyzerá ako platba v internetovom obchode.

Reálny príklad: Koľko v skutočnosti stojí prevod 1000 libier z Veľkej Británie na Slovensko?

Na nasledujúcom grafe sú vidíme skutočné poplatky za prevod 1000 GBP na EUR z UK na Slovensko. Údaje boli prebraté zo stránky Wise (29.01.2017), ktorá robí pravidelné porovnanie poplatkov zahraničných transferov (zdroj).

Reálnu cenu prevodu peňazí zistíme ak berieme do úvahy poplatok za zahraničný prevod peňazí (modrá farba) a zároveň výmenný kurz (červená farba). Podhodnotený kurz bánk a zmenární = skrytý poplatok pre klienta. Za prevod peňazí cez Western Union zaplatíme poplatok 18 libier, za prevod cez bežné anglické banky od 29 do 41 libier a za prevod cez spoločnosť MoneyGram až 54 libier! Za prevod peňazí cez Wise zaplatíme iba necelých 5 libier.

Poplatky za zahraničný prevod peňazí cez Wise

Poplatok za prevod peňazí do zahraničia cez Wise sa vypočítava zo sumy, ktorú klient posiela.

V prípade malých súm do 200 až 400 Eur sa platí fixný poplatok od 1,5 do 4 Eurá (záleží na konkrétnej mene, ktorú klient posiela).

V prípade vyšších súm si Wise účtuje percentuálny poplatok prevedenej sumy. U drvivej väčšiny Európskych mien je to 0,5% (EUR, GBP, SEK, NOK, CHF a iné). Ostatné meny sú spoplatnené vyšším poplatkom od 0,7% až do cca 2% v prípade exotických mien.

Petícia Stop Hidden Fees (stop skrytým poplatkom), ktorej iniciátorom je Wise sa dostala až do britského parlamentu. Podporilo ju už vyše 45 000 ľudí (údaj z 02/2017). Wise si svoje dobré meno vybudoval vďaka transparentnosti - všetky poplatky dopredu oznámi klientovi na rozdiel od bánk a ich skrytých poplatkov v podobe podhodnotených kurzov. Ak chcete zistiť koľko vás prevod peňazí do zahraničia cez Wise bude stáť, stačí na hlavnej stránke zadať požadovanú sumu a zvoliť požadované meny. Ihneď vidíme, aký je aktuálny stredový kurz, aký budeme platiť poplatok a aká bude výsledná suma.

Pri bežných prevodoch v stovkách až tisícoch Eur bude Wise jednoznačnou voľbou.

Jediná nevýhoda môže byť jednorázový prevod obrovskej sumy. Výška poplatkov sa priamo úmerne zvyšuje s výškou preposielanej sumy. Pri obrovských sumách v prípade jednorázového prevodu (rádovo 50 - 100 tisíc Eur a viac) však už môže byť poplatok vysoký a je možné, že iná spoločnosť dokáže Wise svojou ponukou prebiť. V prípade takejto sumy by bol prevod peňazí do zahraničia výhodnejší napríklad cez Currencyfair

Ako postupovať pri prevode peňazí cez Wise? 

Prevod peňazí do zahraničia cez Wise je pomerne jednoduchý a zvládnete ho v priebehu pár minút. Vyzerá podobne ako platba v internetovom obchode. Po zadaní základných údajov stačí peniaze odoslať buď kreditnou/debetnou kartou alebo bankovým prevodom a o zvyšok sa postará Wise. Jedinou nevýhodou je, že služba je momentálne dostupná iba vo svetových jazykoch. Pre starších ľudí alebo pre ľudí, ktorí majú problém s cudzími jazykmi sme pripravili podrobný návod v slovenskom jazyku aj s obrázkami s vysvetlením všetkých dôležitých krokov.

Zobraziť Wise návod v slovenskom jazyku

Je prevod peňazí do zahraničia cez Wise bezpečný?

Čo sa týka bezpečnosti, prevod peňazí do zahraničia cez Wise je absolútne bezpečný. Wise na svojej internetovej stránke uvádza nasledovné informácie:

Wise je britská spoločnosť registrovaná vo Veľej Británii ako finančná inštitúcia regulovaná britským FCA (Financial Conduct Authority - úrad pre dohľad nad finančnými inštitúciami) pod referenčným číslom 900507 (link tu). Má oprávnenie na vykonávanie finančných operácií vrámci EHP. V ostatných krajinách mimo EHP je Wise regulovaný miestnymi úradmi pre dohľad nad finančnými inštitúciami. Kompletný zoznam je uvedený tu.

Spoločnosť Wise je povinná overenť identitu každého klienta nahraním dokladu totožnosti a následnou kontrolou (nariadenie FCA zabrániť praniu špinavých peňazí). Finančné transakcie na internete sú chránené štandardným kryptovaním HTTPS. Wise ďalej uvádza, že vrámci bezpečnosti drží peniaze svojich klientov oddelene od svojich operačných účtov.

Ako službu Wise hodnotia klienti?

recenzie na prevod peňazí do zahraničia na stránke trustpilotSpoločnosť Wise má momentálne vyše jeden milión klientov (údaj z roku 2016). Klienti môžu dobrovoľne hodnotiť službu na portáli TrustPilot, kde je momentálne spolu vyše 110 000 rezcenzí s priemerných hodnotením 4,7 z 5 s označením excelentná služba (údaj z 3/2021). Drvivá väčšina recenzií je kladná a vysoko pozitívna. Našli sme aj recenzie písané klientmi, ktorí sa snažia spropagovať svoje zľavové kódy (vernostný odmeňovací program "odporuč nás a dostaneš odmenu"). Malé percento recenzií sú aj sťažnosti. Wise recenzie v slovenskom a českom jazyku sú napríklad na tejto stránke.

Služba Wise má aj svoju mobilnú aplikáciu stiahnuteľnú cez Google Play prípadne iTunes s počtom viac ako pol milióna stiahnutí s priemerným hodnotením 4,5 z 5 (údaj z 3/2021). Na Facebookovej stránke má spoločnosť vyše 500 000 fanúšikov. O Wise sa dá dočítať na Wikipedii a na popredných svetových portáloch (napríklad britský Telegraph, the Guardianamerický Bloomberg, japonský Japan Today a mnoho iných).

Čo klienti v recenziách najviac chvália:

prevod peňazí cez transferwise pozitíva

- služba funguje tak ako má
- žiadne skryté poplatky ani klamanie klienta
- vynikajúci výmenný kurz
- rýchlosť prevodu
- malé poplatky
- ušetrené peniaze oproti prevodu cez banku
- priateľský prístup zamestnancov podpory

Čo sa klientom v recenziách najviac nepáči:

prevod peňazí cez transferwise negatíva- vyžaduje sa overenie dokladu totožnosti (tento bod je diskutabilný nakoľko ide o bezpečnostné nariadenie FCA)
- niektoré kreditné alebo debetné karty nefungujú
- niektoré meny nie sú podporované
- prevod trval dlhšie ako mal
- mobilná aplikácia na niektorých telefónoch nefungovala

Záverečné zhodnotenie

Hlavný slogan spoločnosti je vynikajúcim zhrnutím:

Wise is the smart, new way to send money abroad.
(Wise je nový, šikovný spôsob ako poslať peniaze do zahraničia)

Wise je nová firma s vynikajúcim obchodným modelom. Ponúka lacné prevody peňazí do zahraničia, peniaze mení stredovým kurzom a účtuje si za to malé poplatky. Prevod peňazí do zahraničia cez Wise je intuitívny a jednoduchý a zvládne ho úplne každý v priebehu iba niekoľkých minút. Spoločnosť je veľmi populárna a obľúbená u klientov čo dokazuje spolu vyše 50 000 recenzií s vysoko pozitívnym hodnotením na stránkach Trustpilot a na stránkach mobilných aplikácií. Firme dôverujú aj obrovskí investori, ktorí ju pomáhajú posúvať dopredu obrovským tempom. Veď koniec koncov, Wise sa z malého Startupu dostal na globálnu úroveň iba v priebehu 4 rokov, so súčasnou hodnotou vyše 1,1 miliardy dolárov. Pri prevodoch bežných súm rádovo v stovkách až tisícoch Eur je Wise jednoznačným lídrom na trhu.

prevod peňazí do zahraničia cez transferwise sa oplatí

Ak potrebujete urobiť prevod peňazí do zahraničia, a nechcete pritom vyhadzovať peniaze na poplatky bankám, Wise bude jasnou voľbou.

Začnite šetriť, skúste Wise! 

Zobraziť Wise

 Kam ďalej?  >  Prejsť na Wise návod

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!
Facebooktwitterlinkedinmail