Ako na lacný prevod peňazí z Anglicka na Slovensko 

aký prevod peňazí z anglicka na slovensko sa oplatí?www.prevod-penazi.sk: Ako na lacný prevod peňazí z Anglicka na Slovensko?
- prevod GBP na EUR
- prevod EUR na GBP

Aktualiziované: 10.03.2017

Facebooktwitterlinkedinmail

Čoraz viac Slovákov každoročne odchádza do Veľkej Británie, najčastejšie za prácou alebo štúdiom. Či už ide o študentov, mladých ľudí alebo otcov, ktorí živia svoje rodiny na Slovensku, všetci majú jedno spoločné. Potrebujú nájsť lacný spôsob ako urobiť prevod peňazí z Anglicka na Slovensko. Skôr či neskôr sa každý človek pracujúci v zahraniční dostane do bodu kedy bude potrebovať poslať svoje peniaze domov. Banky a zmenárne si to veľmi dobre uvedomujú a je to pre nich skvelá príležitosť ako sa nabaliť. V článku si ukážeme ako tomu predísť a ako urobiť prevod peňazí z Anglicka na Slovensko tak, aby ste nemuseli zbytočne vyhadzovať peniaze za nezmyselné poplatky.

Aké sú reálne poplatky za prevod peňazí z Anglicka na Slovensko

Väčšina ľudí na prevod peňazí z Anglicka na Slovensko využíva svoju banku. Vedeli ste však, že to je jeden z najdrahších spôsobov? O tom či je prevod peňazí z Anglicka na Slovensko výhodný alebo nie, rozhoduje predovšetkým výmenný kurz a poplatok. V princípe tu platí jednoduchá matematika - čím vyšší výmenný kurz a nižší poplatok získame, tým viac peňazí môžeme ušetriť.

⏵Poplatok

Slovom poplatok sa myslí klasický fixný poplatok za zahraničný prevod. V prípade, že robíme prevod peňazí z Anglicka na Slovensko, poplatok stanovuje anglická banka a zvyčajne sa pohybuje vo výške od £5 do £15 za jeden transfer (v závislosti od konkrétnej banky).

⏵ Výmenný kurz = skrytý poplatok

Slovným spojením "čím vyšší výmenný kurz" myslíme čím je výmenný kurz bližšie bude k aktuálnemu reálnemu kurz stred, tým lepšie pre nás. Skutočný výmenný kurz medzi GBP a EUR v danom momente zistíme veľmi jednoducho na stránkach www.xe.com alebo www.finance.yahoo.com. Rozdiel medzi reálnym kurzom stred a kurzom, ktorý ponúka banka sa nazýva skrytý poplatok!

Reálny príklad: poplatky za prevod peňazí z Anglicka na Slovensko v sume £1000

1.) Prevod cez anglickú banku Lloyds

Na grafe vidíme ako by dňa 29.01.2017 vyzeral prevod peňazí z Anglicka na Slovensko v sume £1000 cez anglickú banku Lloyds.

skrytý poplatok za prevod peňazí z anglicka na slovenskoReálny kurz stred EUR / GBP bol v daný deň 1,1731. Výmenný kurz, ktorý ponúkala Lloyds banka bol 1,1354. Kvôli podhodnotenému kurzu by sme tak prišli o £31,33 (skrytý poplatok) a navyše by sme museli zaplatiť ešte fixný poplatok za zahraničný prevod £10. Celková výška poplatkov by bola £41,33 a výsledná suma iba 1124,61 €!

Pri zahraničnom prevode preto nikdy nezabúdajte na fakt, že dôležitejší ako fixný poplatok je práve výmenný kurz! Banky zvyknú výmenný kurz bežne podhodnocovať o 2 - 4%.

2.) Prevod cez spoločnosť Wise (predtým TransferWise)

Keby sme rovnaký prevod peňazí urobili v rovnaký deň pomocou služby Wise, zaplatili by sme poplatok iba £4,98. Wise mení peniaze reálnym kurzom stred (žiadny skrytý poplatok) a účtuje si poplatok iba 0,5% z prevádzanej sumy. Na slovenskom účte by sme obdržali výslednú sumu až 1167,25 €, teda o 42,64 EUR viac ako pri prevode cen banku Lloyds.

  
poplatky za prevod peňazí z anglicka na slovensko cez transferwise

skutočné poplatky za prevod peňazí z UK na Slovensko v sume 1000 GBP na EUR

Na obrázku vpravo sú skutočné poplatky za transfer 1000 GBP na EUR z UK na Slovensko využitím iných bánk a služieb (údaje boli prebraté zo stránky Wise 29.01.2017, ktorá robí pravidelné porovnanie poplatkov zahraničných transferov - zdroj). Modrá farba znázorňuje fixný poplatok za zahraničný transfer (ten o ktorom vám banka povie). Červená farba znázorňuje skrytý poplatok v podobe podhodnoteného kurzu (ten, ktorý vám banka zatají).

Za prevod peňazí z Anglicka na Slovensko cez Wise zaplatíme spolu iba necelých £5, za prevod cez Western Union vyše £18. Prevod cez bežnú anglickú banku (Barclays, NatWest alebo Lloyds Bank) stojí od £29 do £42. Spoločnosť Moneygram by nás obrala až o £54!

Prevod peňazí z Anglicka na Slovensko - ako nájsť najlepšiu ponuku?

Našťastie žijeme v 21. storočí a ľudia už nie sú odkázaní iba na drahé banky alebo zmenárne. Na trhu v posledných rokoch vzniklo hneď niekoľko lepších a hlavne lacnejších spoločností, ktoré sa špecializujú výhradne na zahraničné prevody peňazí cez internet. Medzi najvyhľadávanejšie patria CurrencyFair, Wise alebo TransferGo. Prevod peňazí je jednoduchý rovnako ako platba v hociktorom internetovom obchode, a čo je dôležitejšie stojí zlomok toho čo by ste zaplatili banke. Trik je v tom, že tieto spoločnosti nemajú žiadne kamenné pobočky, fungujú výhradne ako online spoločnosti a logicky majú oveľa menšie prevádzkové náklady ako banky. Môžu si preto dovoliť stlačiť cenu zahraničného transferu podstatne nižšie ako banky. Obrovskou výhodou je zároveň to, že sú regulované úradmi pre dohľad nad finančnými inštitúciami a podliehajú rovnakým pravidlám ako banky. Vaše peniaze sú teda v bezpečí.

Nižšie vám ponúkame prehľad rôznych spôsobov ako poslať peniaze z Anglicka na Slovensko.

Poskytovateľ prevodu

Výmenný kurz

Poplatok

Rýchlosť prevodu

Hodnotenie a recenzie

Viac


Wise

✓  Odporúčané!

transferwise

Výborný
Reálny kurz stred

Nízky
Prevod do/z GBP 0,5%

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,5 / 10 ★★★★★
recenzie klientov

       ZOBRAZIŤ
             viac informácií


 CurrencyFair

✓  Odporúčané!

currencyfair

Výborný
V priemere 0,38% nižší oproti kurzu stred

Nízky
Fixný poplatok od 3EUR

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,0 / 10 ★★★★★ 
recenzie klientov


 TransferGo

✓  Odporúčané!

transfergo

Veľmi dobrý
Čím vyššia suma, tým vyšší

Nízky
0,99 €

Vynikajúca
1 pracovný deň

9,4 / 10 ★★★★★ 
recenzie klientov


World First

world first

Dobrý
Individuálne posudzovaný pri každom prevode

Nízky

 

Dobrá
1 až 3 dni

4,8 / 5 ★★★★★ 
recenzie klientov


Azimo

azimo

Dobrý

Dobrý
Bežný prevod 1 €
Expresný prevod 12 €

Dobrá
1 až 3 dni

9,0 / 10 ★★★★☆ 
recenzie klientov

Ktorého poskytovateľa si mám na prevod peňazí z Anglicka na Slovensko vybrať?

Ak plánujete prevod peňazí z Anglicka na Slovensko, určite nič nepokazíte ak sa rozhodnete pre jeden z prvých troch spôsobov. Jednoducho si otvorte ich internetové stránky a porovnajte si ponuky. Pre viac informácií si preklikajte aj náš blog. Výhody v skratke:

transferwise prevod peňazí z UK na slovenskoWise. Výhodou Wise je najvyšší možný výmenný kurz - reálny kurz stred a zároveň nízky poplatok (v prípade prevodu GBP iba 0,5% - napr. £5 za prevod £1000). Prevod je rýchly a jednoduchý. Viac o Wise vrátane návodu ako urobiť prevod sa dozviete v tomto článku.


currencyfair - ako poslať peniaze z anglicka na slovensko

CurrencyFair. Výhodou CurrencyFair sú zaujímave bonusy pre nových klientov. Momentálne odmena 30€ za prvý transfer vyšší ako 1000€ - registrácia na tomto odkaze (naposledy kontrolované 03.05.2017). CurrencyFair sa oplatí aj v prípade prevodu obrovskej sumy naraz (napr. £5000 a viac). Viac o CurrencyFair vrátane návodu ako urobiť transfer sa dozviete v tomto článku.


kolko trvá prevod peňazí z uk na slovenskoTransferGo. TransferGo garantuje prevod peňazí z Anglicka na Slovensko do jedného pracovného dňa a ponúka pomerne výhodný výmenný kurz a poplatok (0,99€ / prevod). Viac o TransferGo sa dozviete v tomto článku.

Zhrnutie: lacný prevod peňazí z Anglicka na Slovensko

lacný prevod peňazí z anglicka na slovenskoAko sa hovorí: "Každé ušetrené euro je dobré". O to viac to platí v prípade ak v Anglicku žijete dlhodobejšie a na Slovensko potrebujete posielať peniaze pravidelne. Či už splácate zo zahraničia hypotéku alebo živíte rodinu doma na Slovensku. Keby že vás každý mesiac banka obrala o 30 - 40 libier, do roka je to spolu poriadna suma. Malá rada na záver - nikam sa neponáhľajte, nájdite si chvíľu času a urobte si malý prieskum. Preklikajte si stránky jednotlivých spoločností a vyberte si ponuku, ktorá vám najviac vyhovuje. Dúfame, že vám článok pomohol a už nebudete zbytočne vyhadzovať peniaze na nezmyselné bankové poplatky keď nemusíte. 

Páčil sa ti článok? Pomôž ušetriť známym a kamarátom a zdieľaj!

Facebooktwitterlinkedinmail