SEPA platba - čo je a koľko stojí sepa platba do zahraničia?

Facebooktwitterlinkedinmail

Ešte nedávno si banky za prevod peňazí do zahraničia v mene EUR účtovali pomerne vysoké poplatky. Pre väčšinu Európskych krajín bola však zavedená lacnejšia varianta - SEPA platba, ako snaha o harmonizáciu a zjednotenie platieb v mene EUR v rámci Európy. Prečítajte si čo to je SEPA platba a koľko stojí SEPA platba alebo inkaso, a ako nenaletieť bankám na vysoké poplatky pri platbe v inej mene ako Euro.

pôvod slova SEPA platba je Single Euro Payment Area

SEPA platba vznikla ako iniciatíva Európskej Únie o harmonizáciu platieb v rámci Európy. Pojem SEPA je skratka z anglických slov Single Euro Payments Area, čiže jednotná oblasť platieb v mene Euro. Cieľom SEPA je odstrániť rozdiely a zjednotiť štandardy pri realizácií domácich a cezhraničných platieb v mene EUR v rámci Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru.

SEPA platba: Ktoré krajiny sú súčasťou SEPA?

Krajiny SEPA sú:

1. Členské štáty Európskej Únie, ktoré používajú menu EUR
Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Taliansko
2. Členské štáty Európskej Únie, ktoré používajú inú menu ako EUR
Bulharsko, Česko, Dánsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Švédsko, Veľká Británia
3. Ostatné krajiny
Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Monako, Švajčiarsko, San Maríno

SEPA platba ktoré krajiny patria do SEPA priestoru?

SEPA platba: Čo je cieľom SEPA a aké sú prínosy SEPA?

Cieľom SEPA je hlavne 1.) odstrániť rozdiely pri realizovaní tuzemských a cezhraničných platieb v mene EUR, 2.) zjednotiť štandardy, postupy a pravidlá pre platobné systémy všetkých členských krajín a 3.) nahradiť národné platobné nástroje jednotnými SEPA platobnými nástrojmi
  

 Prínosy SEPA sú:

Zjednotenie poplatkov. Jednotný poplatok pri realizovaní tuzemských a zahraničných platieb v rámci krajín SEPA.

Rýchlosť realizácie platby. Nezáleží, či platbu prijímate alebo odosielate do/zo zahraničia alebo v rámci Slovenska, peniaze budú na účet príjemcu pripísané najneskôr nasledujúci pracovný deň v mene EUR

Stačí Vám jeden účet. Postačí Vám len jeden bankový účet, z ktorého je možné prijímať alebo odosielať platby v rámci SEPA v mene EUR a to rovnako jednoducho ako pri domácich platbách

Zjednotenie čísiel bankových účtov. Medzinárodné číslo účtu IBAN (International Bank Account Number) sa postupne stáva jediným identifikátorom účtu a banky pre SEPA platby. Nahradí tak v plnej miere domáce bankové spojenie (BBAN) aj kód banky a vďaka tomu sa urýchlia medzinárodné bezhotovostné platby.

SEPA platba - potrebujeme IBAN a BIC

Aby SEPA platba prebehla úspešne, budeme potrebovať IBAN číslo účtu a kód banky vo formáte BIC/SWIFT. Oba zistíte po prihlásení sa do internet bankingu svojej banky. 

IBAN číslo účtu 

IBAN číslo účtu (International Bank Account Number) je štandardizovaný medzinárodný formát čísla účtu, ktorý tvoria čísla a písmená. Je v ňom zakódovaná krajina majiteľa účtu, jeho číslo účtu a kód banky. Podrobné informácie o IBAN nájdete v samostatnom článku: Čo je IBAN?

BIC / SWIFT kód banky

BIC (Bank Identifier Code) je označenie konkrétnej banky v medzinárodnom platobnom styku. Podrobné informácie o BIC / SWIFT kódoch bánk nájdete v samostatnom článku: Čo je BIC / SWIFT kód banky?

SEPA platba: Koľko stojí SEPA platba?

Cezhraničná SEPA platba je teda spoplatnená v každej banke rovnako ako domáca platba, nakoľko každá platba v rámci SEPA priestoru sa považuje za domácu platbu. To, či je SEPA platba vo vašej banke spoplatnená, alebo aká je výška poplatku za SEPA platbu / inkaso zavisí:

1.) od konkrétnej banky
Odporúčame otvoriť si internetovú stránke banky a vyhľadať aktuálny cenník služieb. V ňom vyhľadať poplatok: SEPA platba / SEPA inkaso.

2.) od toho, aký máte typ účtu a mesačný balíček služieb 
Poplatok za SEPA platbu je zvyčajne rozdielny pri bežnom účte / podnikateľskom účte. Pri bežných účtoch býva rozdiel pri rôznych typoch účtov (detský, študentský, osobný a pod.) U niektorých bánk je SEPA platba / inkaso zdarma ako súčasť mesačného balíka služieb. 

3.) od toho či zadávate platobný príkaz osobne na pobočke alebo elektronicky cez internet banking
SEPA platba - zadanie platobného príkazu SEPA na pobočke býva zvyčajne spoplatnené u Slovenských bánk vyšším poplatkom (1 - 1,5 €), oproti platobnému príkazu zadanému elektronicky cez internet banking (0,10 - 0,30 €).

  
SEPA platba vyžaduje poznať IBAN číslo účtu a BIC kód banky

Čo znamenajú skratky SHA, OUR a BEN?

Pri zadávaní SEPA platby musíte zvyčajne vybrať jeden z troch prevodných kódov - SHA, OUR alebo BEN. Prevodné kódy určujú kto bude platiť poplatky spojené so SEPA platbou:

1. ) SHA (shared) -  odosielateľ SEPA platby platí poplatky svojej banke a prijímateľ platby zasa svojej
2.) OUR - všetky poplatky platí odosielateľ SEPA platby (príjemca obdrží plnú sumu)
3.) BEN (beneficiary) - všetky poplatky platí príjemca SEPA platby

Pozor na skrytý poplatok pri prevode peňazí do inej meny ako EUR!

Ak posielate peniaze do krajiny, ktorá je súčasťou SEPA ale používa inú národnú menu ako Euro, banka požadovanú sumu prepočíta vlastným výmenným kurzom, ktorý je oproti reálnemu kurzu stred podhodnotený o niekoľko percent (skrytý poplatok). V dnešnej dobre existuje viacero lacnejších spôsobov ako zmeniť menu a urobiť prevod peňazí do zahraničia.

Prečítajte si ako ušetriť:
Lacný prevod peňazí do zahraničia v iných menách ako Euro 

sipka

Zobraziť viac

Bežná prax je taká, že niektoré banky sa môžu navonok javiť ako "nízko nákladové". Rady sa chvália sloganmi typu "prevod peňazí do zahraničia bez poplatku". Ak sa však pozrieme na devízový kurz, zistíme, že väčšinou práve oni sú najmenej výhodné. Ak vás zaujíma viac o lacných prevodoch peňazí a skrytých bankových poplatkoch, prečítajte si tento článok: Lacný prevod peňazí do zahraničia? Na banku zabudnite, je najdrahšia.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!
Facebooktwitterlinkedinmail