Prevod peňazí do zahraničia cez Wise návod

Facebooktwitterlinkedinmail

Prevod peňazí do zahraničia cez Wise je pomerne jednoduchý a zvládne ho aj úplný začiatočník v priebehu pár minút. Internetová stránka Wise a mobilné aplikácie sú momentálne dostupné iba vo svetových jazykoch, preto sme pripravili tento podrobný návod v slovenskom jazyku. Ako modelový príklad urobíme prevod peňazí z Veľkej Británie na Slovensko v sume 500 GBP.

Wise návod - registrácia na stránke Wise

Otvoríme si stránku Wise:    Otvoriť Wise

Klikneme na zelené tlačidlo Get started (začať) alebo na Sign Up (prihlásiť sa). Oba slúžia na registráciu nového klienta.

prevod peňazí cez transferwise a registrácia

Registrácia je možná niekoľkými spôsobmi - buď pomocou účtu na Facebooku alebo Googli alebo pomocou e-mailovej adresy a zadaním nového hesla. Po vypísaní údajov klikneme zelené tlačidlo Sign up for free (registrovať zdarma).

prevod peňazí cez transferwise spôsoby registrácie

Následne budeme presmerovaní do nášho novovytvoreného účtu a budeme môcť pokračovať v transakcii. Ak ideme robiť prevod peňazí do zahraničia, vo svojom konte klikneme v pravom hornom rohu na tlačidlo Send Money (poslať peniaze).

Wise návod - krok 1: Prevod peňazí - zadanie sumy, výber mien, poplatok 

V prvej časti vyplníme základné údaje o transakcii. V prvom okne - You send (1) vyplníme požadovanú sumu, ďalej vyberieme požadované meny Z a DO (2). V pravej časti (3) sa nám automaticky vypočíta poplatok za transakciu - Fee. V našom prípade 0,5 % z prevádzanej sumy £500, teda iba £2,49. Pod poplatkom vidíme aktuálny výmenný kurz - Exchange Rate (4). Wise používa reálny kurz stred, takže o žiadne peniaze neprídeme ako je tomu v prípade bánk, ktoré používajú podhodnotené kurzy = skrytý poplatok. V poslednom okne - Recipient gets (5) vidíme výslednú sumu po prepočítaní reálnym kurzom a už po odpočítaní poplatku. Pokračujeme kliknutím tlačidla Continue (pokračovať).

transferwise navod ako zadat prevod penazi

Ak si prajeme príjemcovi poslať presnú sumu (napríklad 600 Eur), klikneme malú ikonku zámky v druhom okienku - Recipient gets (1). Vypíšeme požadovanú sumu 600 Eur. V hornom okne You send sa nám automaticky vypočíta požadovaná suma. V prípade takéhoto transferu si však Wise od nás vyžiada vratný depozit (3).
Vysvetlenie: Keďže Wise peniaze mení aktuálnym kurzom stred, a my dopredu nevieme aký kurz bude v čase prevodu (dokým naša platba dorazí na účet Wise môže uplynúť niekoľko hodín až dní a kurz sa môže zmeniť). Ak by reálny kurz medzi dvomi menami poklesol a na transfer bude potrebných viac libier, Wise si ich stiahne z nášho depozitu. Ak kurz naopak vzrastie, použije sa vyšší kurz a Wise nám zvyšnú sumu spolu s depozitom vráti prevodom na náš účet. V prípade transferu presnej sumy, počas zadávania prevodu vyplníme aj naše bankové údaje kam bude depozit vrátený.

ako poslat presnu sumu cez transferwise navod

 

Wise návod - krok 2: Prevod peňazí - kto je odosielateľ peňazí? 

Ďalej prichádzame ku kroku kde budeme vypĺňať údaje odosielateľa. V prípade osobného účtu (fyzická osoba) zvolíme možnosť Personal (1). V prípade podnikateľského účtu (právnická osoba, firma) zvolíme možnosť Business (2).

zadanie udajov odosielatela ak robime prevod penazi cez transferwise

V našom prípade sme zvolili osobný účet (Personal). V prvej časti (1) vyplníme meno (Full first and middle names) a priezvisko (Full last name) odosielateľa, dátum narodenia (Date of birth) v tvare deň, mesiac a rok a telefónne číslo (Phone). V druhej časti (2) vyplníme adresu odosielateľa - krajina (Country), adresa (address), mesto (City) a PSČ (Postal code). Pre pokračovanie klikneme tlačidlo Continue.

lacny prevod penazi cez transferwise navod

Wise návod - krok 3: Prevod peňazí - kto je príjemca peňazí?

V ďalšej časti budeme vyplňovať údaje príjemcu. Ak posielame peniaze sami sebe vyberieme možnosť (1) - Myself. Ak posielame peniaze niekomu inému vyberieme možnosť (2) - Someone else. Ak posielame peniaze firme vyberieme možnosť (3) Business or charity.

vyplanenie udajov prijemcu penazi

V našom prípade sme zvolili možnosť poslať peniaze sami sebe (Send to myself). Vypíšeme potrebné údaje - plné meno príjemcu (Full name of the account holder) a číslo účtu príjemcu v tvare IBAN. Ak posielame peniaze inej osobne, postup je rovnaký. Údaje potvrdíme tlačidlom Confirm.

vyplnenie osobných údajov príjemcu

Wise návod - krok 4: Kontrola zadaných údajov

V ďalšom kroku skontrolujeme všetky údaje (v našom obrázku sme citlivé údaje zámerne vymazali). Ak je všetko v poriadku, môžeme dopísať referenciu pre príjemcu aby vedel, o akú platbu sa jedná. Pokračujeme kliknutím tlačidla Continue.

kontrola zadanych udajov transferwise navod a postup

Wise návod - krok 5: Odoslanie platby na lokálny účet Wise

Platbu je možné zvyčajne odoslať tromi spôsobmi: debetnou kartou (1), kreditnou kartou (2) a bankovým prevodom (3).

Platba debetnou kartou je bezplatná a zároveň najrýchlejšia možnosť. Platba kreditnou kartou je tak isto rýchla možnosť, avšak vaša banka za ňu účtuje spoločnosti Wise poplatok vo výške 0,3% (v iných menách aj vyšší), ktorý v konečnom dôsledku platíte vy. Z bezpečnostných dôvodov je z kreditnej a debetnej karty možné jednorázovo odoslať maximálne sumu 2500 Eur, prípadne ekvivalent tejto sumy v iných menách (údaj z 01/2017).

Platba bankovým prevodom je bez poplatku a jej rýchlosť závisí od vašej banky. Zvyčajne od niekoľkých hodín po jeden deň. Týmto spôsobom je však možné odoslať aj podstatne vyššie čiastky.

ako odoslat platbu na ucet transferwise navod

Ak sme zvolili možnosť odoslať peniaze debetnou alebo kreditnou kartou, zobrazí sa nám nasledujúca tabuľka. V prvej časti (1) zadáme 16 miestne číslo karty (Card number), dátum platnosti karty v tvare mesiac/rok - MM/RR (Card expiry), trojmiestne overovacie CVC/CVV číslo zo zadnej strany karty (CVC/CVV). V spodnej časti (2) uvedieme adresu, na ktorú je karta registrovaná: krajina (Country), číslo domu (House number or name), ulica (Street), mesto (City or town), PSČ (Postcode). Platbu odošleme kliknutím tlačidla Pay (zaplatiť).

odoslanie platby kreditnou kartou na ucet transferwise navod

Ak sme ako spôsob platby zvolili bankový prevod zobrazí sa nám zoznam bánk v krajine odosielateľa. My v našom príklade posielame peniaze z Veľkej Británie na Slovensko, preto sa nám zobrazili britské banky. Ak sa vaša banka v zozname nenachádza, jednoducho kliknete na možnosť All other banks (všetky ostatné banky). Postup je väčšinou rovnaký (pokračovanie nižšie).

odoslanie platby bankovym prevodom na ucet transferwise navod a postup

V našom príklade sme zvolili britskú banku TSB. Následne si musíme otvoriť v prehliadači nové okno, otvoriť si internetovú stránku našej banky a pomocou internet bankingu odoslať platbu na účet Wise pomocou vygenerovaných údajov (1). Samozrejme nepoužívajte naše údaje z obrázka, ale použite tie, ktoré Wise vygeneroval vám. Príjemca je spoločnosť Wise (To), sort kód pri bankovom prevode v UK (UK sort code), adresa banky (our bank address), číslo účtu (account number) a na záver referencia (use this reference). Referencia je vaše unikátne číslo pomocou, ktorého bude Wise vedieť rozpoznať vašu platbu vo svojom systéme. Keď prevod na stránke našej banky dokončíme a platbu odošleme, vrátime sa na stránku Wise a klikneme na tlačidlo I have sent the money (peniaze som odoslal).

 odoslanie platby internet bankingom

Wise návod - krok 6: Prevod peňazí je hotový!

Hotovo. Akonáhle Wise obdrží našu platbu, prebehne konverzia meny stredovým kurzom a platba bude odoslaná opäť lokálnym prevodom na účet príjemcu.

 lacny prevod penazi cez transferwise je hotovy

Máte záujem o prevod peňazí do zahraničia cez Wise?

Pozrite sa aký výmenný kurz ponúka Wise a koľko peňazí môžete takýmto prevodom ušetriť.

Zobraziť Wise

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!
Facebooktwitterlinkedinmail