Valuta
Pojmom valuta sa pri zmene peňazí označujú hotovostné finančné prostriedky v cudzej mene - teda bankovky a mince. Valuty využijete napríklad pri služobnej ceste alebo na dovolenke v zahraničí. Banky a zmenárne používajú na zmenu valút (hotovosti) nižší výmenný kurz. Dôvod je jednoduchý - potrebujú si pokryť náklady, pretože na zmenu valút je vždy potrebné nejaké úsilie zo strany banky alebo zmenárne - fyzická potreba skladovania hotovosti, pracovník na pokladni, priestory atď.
Ak chceme vedieť kedy sa použije kurz nákup a kedy predaj, musíme sa na to pozrieť z pohľadu banky alebo zmenárne.
Valuta predaj - Kurz valuty predaj sa použije keď banka valuty (cudziu menu) predáva a vy za ňu platíte domácou menou. Napríklad keď si pred cestou do Čiech potrebujete zmeniť eurá na české koruny. Banka vám predá české koruny (valuta predaj) a vy za ne zaplatíte eurami.
Valuta nákup - Kurz valuta nákup sa naopak použije vtedy keď banka valuty (cudziu menu) od vás nakúpi a zaplatí vám za ňu domácou menou. Napríklad keď sa vrátite z Veľkej Británie a ostali vám britské libry. Banka od vás britské libry nakúpi (valuta nákup) a zaplatí vám eurami.
Devíza
Pojmom devíza sa označujú bezhotovostné finančné prostriedky v cudzej mene. Patria sem bezhotovostné finančné operácie ako prevod peňazí na účet do zahraničia alebo napríklad aj platba kartou v zahraničí. Banky používajú na zmenu devíz vyšší výmenný kurz.
Ak chceme vedieť kedy sa použije kurz nákup a kedy predaj, opäť sa na to pozeráme z pohľadu banky alebo zmenárne.
Devíza predaj - Ak vám banka devízy (bezhotovostné peniaze v cudzej mene) predáva, použije sa kurz devíza predaj. Ak napríklad prevádzate eurá na libry - slovenská banka vám cudziu menu (libry) predá a vy ňu zaplatíte domácou menou (eurami).
Devíza nákup - Kurz devíza nákup sa použije v prípade ak banka od vás devízy (bezhotovostné peniaze v cudzej mene) nakúpi a vyplatí vás v eurách. Napríklad na svojom slovenskom účte obdržíte platbu z Veľkej Británie vo výške 1000 GBP. Banka od vás libry nakúpi a vyplatí vás v eurách - na váš slovenský účet vám pri kurze 0,8481 pripíše 1179 eur (1000 libier / 0,8481 = 1179 eur).
Zmena valút a devíz - 3 tipy ako ušetriť
1. Vyhnite sa zmenárňam na letiskách a frekventovaných miestach
Najmenej výhodné výmenné kurzy už tradične ponúkajú zmenárne na letiskách a vlakových staniciach. Spoliehajú sa na zúfalých ľudí, ktorí si peniaze pred cestou do zahraničia nezmenili. A tým neostáva nič iné ako letiskovú zmenáreň navštíviť a nechať sa ošklbať (vysoký skrytý poplatok kvôli podhodnotenému výmennému kurzu). Peniaze si radšej zmente ešte pred cestou do zahraničia, prípadne na platby v zahraničí využite svoju kreditku.
2. Pri platbe kreditkou v zahraničí sa použije kurz devíza
Platba v zahraničí kreditnou kartou sa stáva čoraz viac obľúbená a už nie je taká drahá ako kedysi. Slovenské banky si zvyčajne za takúto platbu účtujú malý poplatok, avšak pri platbe sa použije devízový kurz (výhodnejší ako valutový). Samozrejme, že na dovolenke v zahraničí budete potrebovať aj hotovosť v lokálnej mene. Nič zlé sa však nestane ak si na začiatku dovolenky spravíte väčší nákup na celý pobyt a zaplatíte ho slovenskou kreditkou.
3. Na prevod peňazí do a zo zahraničia využite moderné devízové spoločnosti
Ak potrebujete do zahraničia alebo zo zahraničia poslať peniaze, viac ako prevod cez banku sa oplatí prevod cez moderné a lacné devízové spoločnosti CurrencyFair alebo Wise. Wise napríklad peniaze mení reálnym kurzom stred a účtuje si poplatok od 0,5% z prevádzanej sumy. CurrencyFair je na tom podobne. Prevod peňazí je teda v konečnom dôsledku oveľa výhodnejší ako prevod cez banku alebo zmena hotovosti v akejkoľvek zmenárni. Odporúčame článok: Prevod peňazí do zahraničia? Na banku zabudnite, je najdrahšia!