Western Union poplatky za prevod peňazí do zahraničia. Ako ušetriť?

Facebooktwitterlinkedinmail

prevod peňazí cez western union a ako poslať peniaze do zahraničiaSpoločnosť Western Union je jeden z najväčších a najznámejších poskytovateľov zahraničných prevodov peňazí dostupný vo viac ako 200 krajinách sveta. Najväčšou nevýhodou sú Western Union poplatky a nižší výmenný kurz v porovnaní s Wise, CurrencyFair alebo TransferGo. Naopak, najväčšou výhodou Western Union v porovnaní s konkurenciou je možnosť prevádzať peniaze nie len cez internet alebo aj v hotovosti. Western Union disponuje rozsiahlou sieťou viac ako pol milióna pobočiek, bankomatov a obchodných partnerov po celom svete. Na Slovensku spolupracuje s Poštovou bankou a niektorými sieťami novinových stánkov a kioskov. Peniaze je možné meniť do viac ako 140-tich zahraničných mien


Western Union - prehľad základných informácií

Rok založenia: 1851

Podporované meny: 145

Výmenný kurz: Nízky 

Western Union poplatky: Vysoké

Dostupnosť: Výborná, viac ako 200 krajín

Bezpečnosť: regulované Austrian Financial Markets Authority (Österreichische Finanzmarktaufsicht)

Hodnotenie klientov 

Priemerné hodnotenie s pomerne veľkým počtom sťažností

1,1 /  5  ★☆☆☆☆ vyše 570 recenzií na ConsumerAffairs.com 
8,6 / 10 ★★★★☆ vyše 4200 recenzií na TrustPilot.co.uk 
2,0 /  5  ★★☆☆☆ vyše 120 recenzií na CompareRemit.com

 

Webstránka: www.westernunion.com

Založenie a vznik Western Union

História spoločnosti Western Union siaha až do roku 1851 a spája sa so založením telegrafickej spoločnosti New York and Mississippi Valley Printing Telegraph Company. Dnes sa Western Union špecializuje na zahraničné prevody peňazí pomocou rozsiahlej celosvetovej siete viac ako pol milióna pobočiek, bankomatov a obchodných partnerov. Western Union umožňuje prevádzať peniaze do viac ako 200 krajín na celom svete vo viac ako 140 menách. V roku 2000 sa spoločnosť zamerala aj na prevody peňazí cez internet spustením svojej internetovej stránky westernunion.com. V roku 2007 ju doplnila aj o mobilnú aplikáciu. Len pre zaujímavosť, v roku 2015 klienti spoločnosti WU previedli spolu viac ako 150 biliónov dolárov. 

Aké sú Western Union poplatky a výmenný kurz pri zahraničnom prevode? 

Prevod peňazí cez Western Union je možný rôznymi spôsobmi - cez internetovú stránku, mobilnú aplikáciu, telefonicky, alebo využitím rozsiahlej siete obchodných partnerov. Najväčšou výhodou spoločnosti Western Union je možnosť platiť ale aj vyberať si peniaze aj v hotovosti

Prevod peňazí cez internet

Western Union na svojej internetovej stránke ale aj v mobilnej aplikácii umožňuje prevod peňazí do zahraničia z účtu na účet, rovnako ako iní poskytovatelia zahraničných prevodov. Prevod peňazí z účtu na účet je na strane odosielateľa peňazí spoplatnený fixným poplatkom 2,9 EUR. Poplatok sa môže líšiť v závislosti na krajine odosielateľa alebo príjemcu. Na strane prijímateľa si účtuje Western Union poplatky v podobe podhodnoteného kurzu (opäť, v závislosti na zvolenej krajine a mene).  

western union poplatky za bankový medzinárodný prevod

  
Pre porovnanie, v čase písania článku (07.02.2017) bol reálny kurz stred medzi GBP/EUR na úrovni 1,1717 a Western Union ponúkal pri online prevode kurz 1,1559. Kurz bol podhodnotený približne o 1,35%
reálny výmenný kurz na stránke xe

Reálne by klient pri prevode napr. 1000 GBP na EUR zaplatil Western Union poplatky v sume 2,9 GBP (fixný poplatok) + 13,50 EUR (skrytý poplatok). Doba prevodu by bola 3 dni.

Prevod hotovosti

Western Union vďaka svojej rozsiahlej sieti obchodných partnerov umožňuje jednak odoslať peniaze v hotovosti a jednak vyzdvihnúť si peniaze v hotovosti. Ak sa rozhodneme pre túto možnosť, musíme pri odosielaní peňazí zvoliť možnosť Cash (hotovosť). Fixný poplatok je v tomto prípade od 14,90 EUR (bankový prevod) do 24,90 EUR (prevod cez kreditnú / debetnú kartu). Na strane prijímateľa je výber hotovosti spoplatnený podhodnoteným kurzom.

Western union poplatky pri prevode hotovosti ako poslať hotovosť

  
Pre porovnanie, v čase písania článku (07.02.2017) bol reálny kurz stred medzi GBP/EUR na úrovni 1,1717 a Western Union ponúkal pri hotovostnom prevode kurz 1,1324. Kurz bol podhodnotený až o 3,35%

reálny kurz

Reálne by klient prevode napr. 1000 GBP na EUR zaplatil Western Union poplatky v sume 14,90 GBP alebo 24,90 GBP (fixný poplatok) + 33,50 EUR (skrytý poplatok). Doba prevodu by bola niekoľko minút.

Ako by vyzeral prevod hotovosti z Veľkej Británie na Slovensko?

prevod peňazí cez western union poplatky na slovensku a čo je MTCN čísloAk by sme sa rozhodli pre prevod peňazí cez Western Union napríklad z Veľkej Británie na Slovensko, postup by bol nasledovný. Navštívili by sme jednu z pobočiek Western Union vo Veľkej Británií, vyplnili by sme tlačivo Send Money (odoslanie peňazí) a predložili by sme svoj doklad totožnosti. Pracovník pobočky by si overil náš doklad totožnosti a platbu by zadal do systému. Ak je všetko v poriadku a súhlasíme s tým aké nám ponúkol Western Union poplatky a výmenný kurz, zaplatíme požadovanú sumu spolu s fixným poplatkom za prevod peňazí. Western Union pri každej transakcii vystavuje tzv. MTCN (Money Transfer Control Number) - kontrolné 10-miestne číslo. Toto číslo slúži na identifikáciu platby a výber hotovosti. Ako ďalšie bezpečnostné opatrenie môžeme zadať bezpečnostnú otázku a odpoveď (používa sa napríklad ak posielame peniaze do zahraničia kamarátovi, ktorý stratil doklady). V priebehu niekoľkých minút je prevod hotový. Následne zavoláme alebo napíšeme prijímateľovi, že mu posielame peniaze a oznámime mu podrobnosti prevodu. Prijímateľ si môže peniaze vyzdvihnúť na niektorej z mnohých pobočiek Western Union na Slovensku. Okrem vybraných sietí novinových stánkov a kioskov, Western Union spolupracuje na Slovensku hlavne s Poštovou bankou, ktorá sa nachádza v každom väčšom meste. Aby si prijímateľ mohol vyzdvihnúť peniaze, musí sa legitimovať dokladom totožnosti, uviesť meno odosielateľa peňazí, krajinu z ktorej sa peniaze odoslali, približnú sumu (+/- cca. 10%) a kontrolné číslo transakcie (MTCN). Ak je to potrebné uvedie aj odpoveď na kontrolnú otázku. 

Ako službu Western Union hodnotia klienti?

hodnotenie a recenzie western union poplatky a nespokojnosťVyše 4200 recenzií na  TrustPilot.com (8,6 / 10 ★★★★☆)
Oficiálna review (recenziová) stránka, ktorú má Western Union prepojenú so svojou internetovou a Facebookovou stránkou, sa nachádza na portáli TrustPilot.com Nachádza sa tu viac ako 4200 recenzií s priemerným hodnotením 8,6 / 10 (údaj z 02/2017). 

 

Upozornenie: pomerne veľký počet sťažností na Western Union
Okrem oficiálnej recenziovej stránky nájdeme aj ďalšie, kde ľudia píšu prevažne svoje sťažnosti a vyjadrujú nespokojnosť so spoločnosťou Western Union. Medzi stránky s najväčším počtom sťažností patria ConsumerAffairs.com, CompareRemit.com a PissedConsumer.com.

recenzie a sťažnosti na western union poplatky a dobru trvania prevoduVyše 570 recenzií na ConsumerAffairs.com (1,1 /  5  ★☆☆☆☆)
Vyše 580 recenzií na PissedConsumer.com (1,6 /5 ★☆☆☆☆)
Vyše 120 recenzií na CompareRemit.com (2,0 /  5  ★★☆☆☆)

Medzi recenziami sa vyskytujú príbehy ľudí, ktorí napríklad tvrdia, že prišli o svoje peniaze, ich prevod bol zamietnutý alebo trval niekoľko dní až týždňov. Ďalším sa nepodarilo kontaktovať zákaznícku podporu (prípadne im pracovníci odmietli pomôcť), vyskytli sa problémy spojené s refundáciou peňazí a pod. Pomerne veľa ľudí sa zároveň sťažuje na vysoké Western Union poplatky, ich nejasnú štruktúru a na nízke výmenné kurzy. 

Spoločnosť Western Union má aj svoju mobilnú aplikáciu stiahnuteľnú cez Google Play prípadne iTunes. Na Facebookovej stránke má spoločnosť vyše 6,9 milióna fanúšikov. 

Čo klienti v recenziách najviac chvália:

výhody western union

- online prevod je lacnejší ako cez banku
- hustá sieť pobočiek a obchodných partnerov
- rýchlosť prevodu

Čo sa klientom v recenziách najviac nepáči:

nevýhody western union- vysoké Western Union poplatky
- skryté poplatky a nízke výmenné kurzy
- zlý prístup pracovníkov podpory
- stratené peniaze počas prevodu
- zamietnuté transfery
- chyby v mobilnej aplikácií

Nechcete platiť spoločnosti Western Union poplatky?

Pozrite si krátky prehľad TOP 3 lepších a hlavne lacnejších spoločností na online prevod peňazí do zahraničia.

Poskytovateľ prevodu

Výmenný kurz

Poplatok

Rýchlosť prevodu

Hodnotenie a recenzie

Viac


Wise

transferwise

Výborný
Reálny kurz stred

Nízky
percentuálny od 0,5%

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,5 / 10 ★★★★★
recenzie klientov

       ZOBRAZIŤ
             viac informácií


 CurrencyFair

currencyfair

Výborný
V priemere 0,38% nižší oproti kurzu stred

Nízky
Fixný poplatok od 3EUR

Veľmi dobrá
1 až 4 dni
(zvyčajne spodná hranica)

9,0 / 10 ★★★★★ 
recenzie klientov


TransferGo

transfergo

Veľmi dobrý

Nízky

fixný 0,99€

 

Vynikajúca
1 pracovný deň

9,4 / 10 ★★★★★ 
recenzie klientov

Záverečné hodnotenie Western Union

Najväčšou výhodou spoločnosti Western Union, ako najväčšieho poskytovateľa zahraničných prevodov, je možnosť odosielať a prijímať peniaze aj v hotovosti. Zahraničný transfer je možný vo viac ako 140 menách a 200 krajinách. Western Union sa môže pochváliť aj hustou sieťou viac ako pol milióna pobočiek, bankomatov a obchodných partnerov po celom svete. V porovnaní s bankami je online prevod peňazí cez Western Union o čosi lacnejší. V porovnaní s modernými konkurenčnými spoločnosťami Wise alebo Currencyfair je však prevod peňazí cez Western Union menej výhodný. Western Union poplatky sú nasledovné: na strane odosielateľa peňazí si firma účtuje fixný poplatok a na strane prijímateľa skrytý poplatok vo forme podhodnoteného kurzu. Transakcia hotovosti (Cash) je už pomerne drahá záležitosť. Klienti vo svojich recenziách hodnotia Western Union ako priemernú firmu, avšak na internete sa nachádza aj pomerne veľké množstvo sťažností!

Ak uvažujete o prevode peňazí cez Western Union, odporúčame urobiť si vlastný prieskum na internete, zistiť si Western Union poplatky, prečítať si články, diskusie, fóra, recenzie a sťažnosti ohľadom Western Union. Pomôcť môže aj oficiálna stránka Western Union, ich nápoveda a všeobecné obchodné podmienky.

 Kam ďalej?  >  Zobraziť lacnejšie spôsoby prevodu peňazí 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj!
Facebooktwitterlinkedinmail